Home - strona główna WRiA.PL – “Wspomnienia ...”. płk rez. mgr inż. Zbigniew Przęzak
Braniewo, 04 października 2011 r.
Ostatnia aktualizacja danych: 07.10.2011 r.
 
 
 

XXV rocznica powstania
78. pułku rakietowego Obrony Powietrznej
im. gen. broni Władysława Andersa
w Mrzeżynie



 
 

 


1. Zaproszenie do 78. pr OP.

Oznaka pamiątkowa 78 pr OP. Historia mojej ostatniej wizyty w Mrzeżynie rozpoczyna się 01 września 2011 roku w... Koszalinie. Tak, to tam, podczas obchodów 93. rocznicy powstania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, ppłk Oleg Miętki osobiście zaprosił mnie na uroczyste obchody 25. rocznicy powstania 78. pułku rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. broni Władysława Andersa w Mrzeżynie.

Zaproszenie przyjąłem z wielką radością, tym bardziej, że miałem świadomość, że będzie to ostatnia wizyta w 78. pr OP. Co istotne dla mnie osobiście, jest to ostatnia funkcjonująca jednostka wojskowa w której służyłem. Szczególna jednostka, bo uczestniczyłem od samego początku w jej formowaniu. Na stanowisko dowódcy dywizjonu technicznego wyznaczony zostałem rozkazem nr 031 dowódcy 2 KOP z dnia 03.10.1985 roku.


Zaproszenie do 78. pr OP m. Mrzeżyno
Zaproszenie do 78. pr OP m. Mrzeżyno.
 

Pułk jest w trakcie rozformowania, na bazie pułku powstaje “nowy” (od 31.12.2011) 36. dywizjon rakietowy OP m. Mrzeżyno w składzie:

  • zespół 1 - PZR S-125 Newa-SC (były 3 dywizjon ogniowy);
  • zespół 2 - PZR S-125 Newa-SC (były 4 dywizjon ogniowy);
  • zespół 3 - PZR S-200 Wega (były 1 dywizjon ogniowy);
  • bateria techniczna (były dywizjon techniczny + POT Newy);
  • bateria zabezpieczenia (były dywizjon dowodzenia).

Napisałem “nowy”, bo 36 dr OP m. Dobra Szczecińska był wiele lat w strukturach byłej 26. Brygady Rakietowej OP m. Gryfice, dokładnie w latach 1968-1999. Nadanie ponownie nazwy 36 dr OP budzi wątpliwości u wielu przeciwlotników, no ale jest jak jest.

Po powrocie z Koszalina, w skrzynce pocztowej zastałem oficjalne zaproszenie do pułku. Kilka telefonów i okazało się, że będzie okazja spotkania się także w pierwszym składzie kadry dywizjonu technicznego, tej kadry która odbyła kurs w Gatczinie i pierwsze (i ostatnie) strzelanie S-200 WE Wegi w Aszułuku w byłym ZSRR.

Przyjazd do Mrzeżyna potwierdzili: pierwszy szef sztabu dywizjonu płk rez. Krzysztof Przyk, pierwszy zastępca ds. technicznych dywizjonu płk Jacek Matusiak, pierwszy inżynier służb technicznych odpowiedzialny za sprzęt dywizjonu ppłk Czesław Hrut. Pierwszy dowódca plutonu AKIPS mjr rez. Zbigniew Brzeziński i plutonu montażu i zbrojenia ppłk rez. Tadeusz Bajek, mieszkają nadal w Mrzeżynie tak jak i pozostała kadra dywizjonu. Kpt. rez. Zenon Glica – pierwszy dowódca plutonu dystrybucji, nadal przebywa poza granicami Polski.

[ Do spisu treści ]

2. Wyjazd do pułku - 29 września 2011.

29 września, w godzinach rannych, udaję się z Braniewa w drogę do pułku. Podróż jest uciążliwa, mam wrażenie jakby cała Polska była w budowie. Dotyczy to także Kołobrzegu, Rogowa i Mrzeżyna. W Mrzeżynie jestem o 19:30, jest ciemno i mało co widać. Na moście wita mnie płk rez. Krzysztof Przyk, jedziemy do “Apartamentów za Regą”, prywatnego ośrodka wypoczynkowego położonego w rejonie koszar pułku, dokładnie obok Klubu Garnizonowego. Zaskoczenie ogromne, to nie te Mrzeżyno które znałem.


Klub Garnizonowy 78. pr OP m. Mrzeżyno
Klub Garnizonowy 78. pr OP m. Mrzeżyno.
 


“Apartamenty za Regą” w m. Mrzeżyno.
“Apartamenty za Regą” w m. Mrzeżyno.
 

Słowo apartament w nazwie ośrodka w pełni oddaje rzeczywisty jego obraz. Automatyka, elektronika, komfort, parking, boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci, cisza, las, morze i dyskretna obsługa. Jak się można domyślać, wspominaliśmy z Krzysztofem stare dzieje do późnych godzin nocnych. Ostatni raz widzieliśmy się w marcu 1989 roku (22 lata temu), kiedy to Krzysztof przyjmował obowiązki dowódcy dywizjonu technicznego.

[ Do spisu treści ]

3. Przebieg obchodów XXV. rocznicy powstania 78. pr OP - 30 września 2011.

Poranek 30 września, pogoda fantastyczna, do rozpoczęcia uroczystości mamy trochę czasu, udajemy się na zwiedzanie rejonu koszarowego pułku. W pułku trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do uroczystości. Program uroczystości obejmuje:

  • 09:30 - Pokaz sprzętu wojskowego i grup rekonstrukcyjnych;
  • 11:00 – Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska 78. pr OP;
  • 12:00 – Uroczysta zbiórka;
  • 13:00 – Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego;
  • 15:30 – Zwiedzanie Sali Tradycji i wystawy wojskowych odznak i medali p.t. “Ocalić od zapomnienia”;
  • 16:00 – Spotkanie pokoleń przeciwlotników.

Udajemy się do biura przepustek i przed sztab pułku. Z sentymentem oglądamy silnik startowy rakiety PZR S-200 Wega. Napis na silniku „Ocelot'88” przypomina o jedynych strzelaniach pułku na poligonie w Aszułuku. Dla porządku przypomnę, że silnik został przywieziony po strzelaniach w Aszułuku przez ppłk. rez. Tadeusza Bajka w ramach “poczty dyplomatycznej”.


Silnik startowy z Aszułuku.
Obok silnika startowego z Aszułuku (od lewej) płk rez. Zbigniew Przęzak i płk rez. Krzysztof Przyk. Jak widać na zdjęciu, trwały w pułku ostatnie przygotowania do uroczystości. Dziś nie ma żołnierzy służby zasadniczej, sprzątaniem w pułku zajmują się wynajmowane firmy.
 

Obok silnika widzimy nowy obelisk z tablicą pamiątkową. Tablica poświęcona jest upamiętnieniu 25. rocznicy powstania 78. pr OP. Została ufundowana przez Społeczeństwo Ziemi Gryfickiej (Gmina Trzebiatów i Gryfice) w czerwcu 2011 roku.


Tablica pamiątkowa.
Tablica upamiętniająca 25. rocznicę powstania 78. pr OP.
 

Składamy kurtuazyjną wizytę dowódcy pułku. Ppłk Oleg Miętki znalazł dla nas czas na małą kawę i rozmowę, pomimo ostatnich gorączkowych przygotowań do uroczystości. Nie przeszkadzamy, chcemy zobaczyć jeszcze sztab i koszary dywizjonu technicznego. Mamy zgodę na wizytę w dywizjonie technicznym i wykonanie kilku zdjęć.


Sztab dywizjonu technicznego 78. pr OP.
Sztab dywizjonu technicznego 78. pr OP, na zdjęciu od lewej: płk rez. Zbigniew Przęzak i płk rez. Krzysztof Przyk.
 

W sztabie dywizjonu technicznego wita nas obecny jego dowódca ppłk Dariusz Klimaszewski. Z sentymentem oglądamy miejsca naszej służby, kancelarie, świetlicę, pomieszczenia gospodarcze i byłe izby żołnierskie. Brak żołnierzy służby zasadniczej wymusił szereg nowych zastosowań dla pomieszczeń w budynku. Budynek w nowych strukturach 36. dr OP będzie w pełni wykorzystany. Jak wcześniej pisałem, do przyszłej baterii technicznej dojdzie jeszcze kadra plutonu obsługi technicznej PZR S-125 Newa-SC. To nowe nazewnictwo trochę nas dziwi, dochodzi nowy sprzęt technologiczny i kadra, a dywizjon techniczny staje się baterią.


Sztab dywizjonu technicznego 78. pr OP.
Parter sztabu dywizjonu technicznego 78. pr OP. W głębi, za drzwiami mieściły się kancelarie dowództwa dywizjonu, po lewej drzwi do magazynu broni. Widoczna krata została zainstalowana współcześnie, po wprowadzeniu nowych przepisów o ochronie tajemnicy.
 


Sztab dywizjonu technicznego 78. pr OP.
Parter sztabu dywizjonu technicznego 78. pr OP. W głębi, drzwi wejściowe do budynku, wejście na piętro i miejsce pełnienia służby dyżurnej podoficera dyżurnego dywizjonu.
 

Kadra dywizjonu szykuje się do uroczystości, dlatego nie zabieramy im zbyt długo czasu, robię parę zdjęć i kończymy wizytę w dywizjonie. Miłym akcentem było stwierdzenie obecnej kadry dywizjonu, że z zainteresowaniem śledzą artykuły na stronie WRiA.PL.

Podstawionym przy bramie wjazdowej do pułku autobusem udajemy się w rejon kościoła parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Mrzeżynie.


Kościół parafialny pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Mrzeżynie.
Kościół parafialny pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Mrzeżynie.
 

Tam spotykam pierwszych gości przybyłych na uroczystości pułkowe, pierwszego dowódcę pułku płk. rez. Wojciecha Kołodzieja (1985-1987), mjr. rez. Władysława Sowę – szefa służby finansowej (do dnia dzisiejszego zarządza finansami pułku w ramach etatu cywilnego) i byłego dowódcę pułku płk. Jacka Oleksego (2008-2011).


Przed kościołem parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Mrzeżynie.
Przed kościołem parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Mrzeżynie od lewej: płk Jacek Oleksy, płk rez. Wojciech Kołodziej i mjr rez. Władysław Sowa.
 

O godzinie 11:00 rozpoczyna się Msza Święta. W obawie przed złą pogodą zrezygnowano z mszy polowej przed kościołem, tak jak to było na 20-leciu pułku. Kapelan żartobliwie stwierdził, że msza odbywa się w kościele w trosce o zdrowie uczestników ze względu na piękną słoneczną pogodę.

Z dziennikarskiego obowiązku informuję, że najwyższy rangą gość uczestniczący w uroczystościach pułku był płk Piotr Jurek, obecny zastępca szefa Szefostwa Wojsk OPL i Radiotechnicznych Sił Powietrznych. Przybyli także wszyscy byli dowódcy pułku za wyjątkiem płk. rez. Zbigniewa Parola. Z pierwszych dowódców dywizjonów pułku, poza mną, był ppłk rez. Leszek Górski – dowódca dywizjonu dowodzenia.

Po Mszy Świętej, uczestnicy uroczystości przeszli spacerkiem w rejon hali widowiskowo-sportowej. Kolejny raz jestem mile zaskoczony, oto w małym Mrzeżynie stoi piękna i nowoczesna hala widowiskowo-sportowa połączona łącznikiem z zespołem szkół (Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i Publiczne Gimnazjum im. Kawalerów Orderu Uśmiechu). Ciśnie się pytanie, jak oni to zrobili, brawo Mrzeżyno!


Hala widowiskowo-sportowa w Mrzeżynie.
Zespół szkół, łącznik i hala widowiskowo-sportowa w Mrzeżynie.
 

Przed halą trwa pokaz sprzętu wojskowego i pokaz walk grup rekonstrukcyjnych. Spotykam tu kolejnych uczestników uroczystości i weteranów pułku. Wśród nich, ostatniego chyba jeszcze w mundurze technika montażu i zbrojenia dywizjonu technicznego biorącego udział w strzelaniach bojowych w Aszułuku, st. chor. sztab. Radzisława Pilarczyka. Jest okazja do zrobienia jeszcze jednego pamiątkowego zdjęcia.


Pokaz walk grup rekonstrukcyjnych.
Pokaz uzbrojenia pułku i walk grup rekonstrukcyjnych.
 


Pokaz uzbrojenia pułku.
Pokaz uzbrojenia pułku i ... przyszli profesjonaliści?
 


Kolejni goście przybywają w rejon uroczystej zbiórki pułku.
Kolejni goście przybywają w rejon uroczystej zbiórki pułku.
 


Kolejni goście i żołnierze pułku przybywają w rejon uroczystej zbiórki pułku.
Kolejni goście i żołnierze pułku przybywają w rejon uroczystej zbiórki pułku. Na zdjęciu płk rez. Krzysztof Przyk i ostatni w czynnej służbie były technik montażu i zbrojenia dywizjonu technicznego, który brał udział w strzelaniach bojowych S-200WE Wega w Aszułuku, st. chor. sztab. Radzisław Pilarczyk.
 

Jest godzina 12:00, trybuny w hali widowiskowo-sportowej wypełnione do ostatniego miejsca, ppłk Oleg Miętki składa meldunek płk. Piotrowi Jurkowi o gotowości do uroczystej zbiórki pułku. Po wprowadzeniu sztandaru pułku, głos zabiera ppłk Oleg Miętki otwierając tym samym uroczyste obchody 25-lecia 78. pr OP.


Meldunek o gotowości do uroczystej zbiórki pułku.
Ppłk Oleg Miętki składa meldunek płk. Piotrowi Jurkowi o gotowości do uroczystej zbiórki pułku.
 


Trybuny w hali widowiskowo-sportowej m. Mrzeżyno.
Trybuny w hali widowiskowo-sportowej wypełnione do ostatniego miejsca.
 

Następuje odczytanie rozkazów specjalnych przełożonych i dowódcy pułku. Weterani pułku, żołnierze i pracownicy wojska z pułku i szereg osób ze środowiska cywilnego współpracującego z pułkiem, zostaje wyróżniona nagrodami, w tym medalem pamiątkowym “XXV lat 78. pr OP im. gen. broni Władysława Andersa”.


Medal pamiątkowy “XXV lat 78. pr OP im. gen. broni Władysława Andersa”.
Medal pamiątkowy “XXV lat 78. pr OP im. gen. broni Władysława Andersa”. Foto.: Zbigniew Przęzak.
 

Na koniec głos zabiera, w imieniu szefa Szefostwa Wojsk OPL i Radiotechnicznych płk Piotr Jurek, w imieniu byłych dowódców pułku płk Jacek Oleksy i przedstawiciele władz lokalnych z Kołobrzegu, Gryfic i Trzebiatowa.


Ppłk Oleg Miętki, płk Piotr Jurek i płk Jacek Oleksy.
Wystąpienia oficerów w trakcie uroczystej zbiórki pułku, od lewej: ppłk Oleg Miętki, płk Piotr Jurek i płk Jacek Oleksy.
 


Wystąpienia przedstawicieli władz lokalnych w trakcie uroczystej zbiórki 78. pr OP.
Wystąpienia przedstawicieli władz lokalnych w trakcie uroczystej zbiórki pułku, od lewej: prezydent miasta Kołobrzeg - Janusz Gromek, burmistrz miasta Gryfice - Andrzej Szczygieł i burmistrz miasta Trzebiatów - Zdzisław Matusewicz.
 

Po wyprowadzeniu sztandarów, rozpoczyna się część artystyczna, tradycyjnie już, od występu wychowanków przedszkola. Dalej na scenie pojawia się młodzież z Kołobrzegu


Występ przedszkolaków z osiedla wojskowego..
Występ przedszkolaków z osiedla wojskowego.
 


Występ młodzieży z Kołobrzegu.
Występ zespółu tańca towarzyskiego VSDS Vigor z Kołobrzegu. Zespół prowadzi Małgorzata Grotto.
 

Część artystyczną kończy wspaniały koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Niestety, orkiestra uprzedziła o zakazie filmowania, nagrywania i robienia zdjęć w trakcie trwania koncertu.


Logo Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Logo Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
 

Około godziny 15:30 uczestnicy uroczystości przemieszczają się podstawionymi autobusami do Klubu Garnizonowego w rejonie koszar pułku. Tam odbędzie się ostatni punkt programu uroczystości, spotkanie pokoleń przeciwlotników.

W Klubie Garnizonowym jest udostępniona do zwiedzania Sala Tradycji 78. pr OP i wystawa p.t. “Ocalić od zapomnienia”. W tym miejscu małe wyjaśnienie, autorem wystawy “Ocalić od zapomnienia” jest były żołnierz zawodowy 26. BR OP st. chor. sztab. rez. Jerzy Dąbrowski. Służył w 26. BR OP od 1976 roku i dziś można śmiało nadać mu miano “pozytywnie zakręconego”.


St. chor. sztab. rez. Jerzy Dąbrowski.
St. chor. sztab. rez. Jerzy Dąbrowski, autor wystawy “Ocalić od zapomnienia”.
 

Jego historyczne zbiory odznak, medali, pamiątek i zdjęć z okresu funkcjonowania 26. BR OP i nie tylko, są imponujące. Mam nadzieję, że niebawem jego sylwetka i dorobek zostanie zaprezentowany na stronach WRiA.PL w dziale “Wspomnienia przeciwlotników”.


Wystawa - Jerzy Dąbrowski.
Część eksponatów wystawy st. chor. sztab. rez. Jerzego Dąbrowskiego p.t.: “Ocalić od zapomnienia”.
 

Rozpoczyna się spotkanie pokoleń przeciwlotników. Sygnał do rozpoczęcia spotkania daje ppłk Oleg Miętki z płk. Piotrem Jurkiem i obecnymi na uroczystościach byłymi dowódcami pułku.


Spotkanie pokoleń przeciwlotników.
Spotkanie pokoleń przeciwlotników czas zacząć! Na zdjęciu od lewej: płk Jacek Oleksy, płk Andrzej Dąbrowski, płk rez. Grzegorz Jelonek, płk rez. Ryszard Marcinkowski, ppłk Oleg Miętki, płk Piotr Jurek, płk rez. Wojciech Kołodziej, płk rez. Leszek Sitarek i gen. bryg. rez. Marian Dering.
 

Atmosfera jest fantastyczna, wspomnienia i opowieści o razem przeżytych chwilach i dniu dzisiejszym w pułku nie ma końca. Tego nie da się opisać, to trzeba samemu przeżyć.

Pogoda dalej jest wspaniała, co pozwala oderwać się od stołu i wyjść na świeże powietrze i ... dalej wspominać dawne lata z kolejnymi grupami uczestników spotkania. Jest także okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Pada hasło “Gatczina” i uczestnicy kursu specjalistycznego z budowy i eksploatacji PZR S-200WE Wega (od 29.01.1986 do 27.04.1986 r.) w Centrum Szkolenia Ministerstwa Obrony ZSRR w Gatczinie k. Leningradu (Sankt Petersburg) zbierają się w celu zrobienia pamiątkowego zdjęcia.


Spotkanie pokoleń przeciwlotników.
Kadra dywizjonu technicznego i dowódca pułku, uczestnicy kursu w Gatczinie. Na zdjęciu od lewej (stanowiska z okresu formowania pułku): mjr rez. Mirosław Białorucki - dowódca bateri szkolnej, płk Jacek Matusiak - zastępca ds. technicznych dowódcy dt, mjr rez. Zbigniew Brzeziński - dowódca plutonu ARSKP dt, st. sierż. rez. Bokszański - dowódca drużyny - starszy operator ARSKP, płk rez. Wojciech Kołodziej - dowódca pułku, płk rez. Zbigniew Przęzak - dowódca dywizjonu technicznego, st. chor. Grzegorz Pluta - dowódca obsługi montażu i zbrojenia dt, płk rez. Krzysztof Przyk - szef sztabu dt i ppłk rez. Tadeusz Bajek - dowódca plutonu przechowywania i elaboracji w dt.
 


Spotkanie pokoleń przeciwlotników.
Tym razem do wspólnego zdjęcia stawili się żołnierze z “Gatcziny” służący na różnych stanowiskach w pułku.
 

Wśród obecnej kadry pułku wyróżnia się zorganizowana grupa z ppłk. Dariuszem Klimaszewskim na czele, to dywizjon techniczny, zapraszają do wspólnego zdjęcia i ... mamy pamiątkowe zdjęcie, obecnej na uroczystości, kadry z całego okresu funkcjonowania dywizjonu technicznego pułku.


Spotkanie pokoleń przeciwlotników.
Kadra dywizjonu technicznego od pierwszych dni jego powstania do dnia 30.09.2011 r.

Na zdjęciu, od lewe, w pierwszym szeregu: ppor. Witold Bużantowicz - dowódca plutonu przechowywania i elaboracji (2009-2011), chor. Marcin Maczuga - szef dt, płk rez. Krzysztof Przyk - pierwszy szef sztabu dt i dowódca dt, płk rez. Zbigniew Przęzak - pierwszy dowódca dt, płk Jacek Matusiak - pierwszy z-ca dowódcy dt ds. technicznych, mł. chor. Dariusz Partyński - starszy technik ARSKP, mjr rez. Mirosław Białorucki - były szef sztabu dt, kpr. Sławomir Rembiś - operator ARSKP, kpr. Rafał Moszczyński - dowódca drużyny łączności, szer. Radosław Kuczyński - mechanik plutonu przechowywania i elaboracji, ppłk Czesław Hrut - były inżynier pułku (sprzęt dt i startowy), ppłk rez. Tadeusz Bajek - były dowódca plutonu przechowywania i elaboracji, z-ca ds. technicznych dt i dowódca dt.

W drugim szeregu: mł. chor. szt. Jacek Walkowiak - dowódca plutonu pojazdów specjalnych, mł. chor. Krzysztof Zgoda - podoficer specjalista ds. logistyki dt, sierż. Arkadiusz Wisławski - starszy technik plutonu pojazdów specjalnych, st. szer. Marcin Butkiewicz - kierowca plutonu pojazdów specjalnych, st. szer. Sylwester Celiński - kierowca plutonu pojazdów specjalnych, mjr rez. Zbigniew Brzeziński - były dowódca plutonu ARSKP.

W trzecim szeregu: ppłk Dariusz Klimaszewski - dowódca dt, sierż. Adam Fido - podoficer S-3 dywizjonu technicznego, szer. Adam Mickiewicz - mechanik plutonu przechowywania i elaboracji, st. chor. rez. Grzegorz Pluta - były dowódca obsługi montażu i zbrojenia, sierż. szt. rez. Kazimierz Mickiewicz - były mechanik montażu, st. kpr. Marek Jagusiak - magazynier RMN, plut. Grzegorz Chwierut - dowódca obsługi plutonu przechowywania i elaboracji, st. sierż. rez. Andrzej Bokszański - były dowódca drużyny - starszy operator ARSKP, kpr. Adam Gliwa - operator ARSKP, kpr. Piotr Lorenc - podoficer specjalista plutonu dystrybucji i neutralizacji, st. szer. Adam Karwik - laborant laboratorium RMN.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości 3264x2448 pikseli.

Spotkanie pokoleń przeciwlotników urozmaicają występy artystyczne i zaczyna grać kapela. Na parkiecie pojawiają się pary taneczne, zabawa trwa na całego.


Spotkanie pokoleń przeciwlotników.
Jest kapela, na parkiecie trwa zabawa...
 

Około 24:00 z płk. rez. Krzysztofem Przykiem dziękujemy gospodarzą za wspaniałą uroczystość i udajemy się do hotelu. Przed nami jeszcze jeden intensywny dzień w Mrzeżynie. Chcemy zobaczyć to w Mrzeżynie, czego nie było w programie oficjalnym. Osiedle na którym dane nam było mieszkać przez szereg lat i samo Mrzeżyno. Wyjazd z Mrzeżyna mamy zaplanowany na godziny poranne w niedzielę.

[ Do spisu treści ]

4. Wycieczka po osiedlu wojskowym i Mrzeżynie - 01 października 2011.

W sobotę uczestniczymy w śniadaniu, na które zaprosił nas obecny dowódca pułku ppłk Oleg Miętki i dowódca nowo formowanego 36. dr OP ppłk Mariusz Zagdański. Po śniadaniu udajemy się na osiedle wojskowe.

Na osiedlu wojskowym kolejne zaskoczenie, ul. Słoneczna faktycznie jest teraz słoneczna. Bloki mieszkalne są sympatycznie kolorowe i zadbane. Masa kwiatów, piękny plac zabaw dla dzieci. Widać, że mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Z tablicy ogłoszeń przy przedszkolu dowiadujemy się, że działa Rada Mieszkańców “Za Regą” z przewodniczącym na czele Edwardem Krychowiakiem i członkami zarządu Agatą Bacic i Markiem Kuligowskim.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - ul. Słoneczna.
 


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - ul. Słoneczna.
 

Zadbane są także, jeszcze z okresu przedwojennego, domki i ich obejścia. Z zasięgiem pola telefonów komórkowych chyba mieszkańcy nie mają także problemów, na jednym z bloków widać zestaw anten telekomunikacyjnych.

W centrum osiedla jest także odremontowane przedszkole i sklepy.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - przedszkole.
 


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - centrum - sklepy.
 

Swoje podwoje zamknęła słynna za moich czasów knajpa “Rywalka”. Teraz to własność prywatna prezentująca się także tak jak przystało na całe osiedle.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - była “Rywalka”.
 

Jedyny obiekt który straszy na osiedlu to była piekarnia, która świetnie prosperowała w minionych latach jako obiekt wojskowy.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - stara piekarnia.
 

Nie omieszkaliśmy zerknąć na działki i tu także miłe zaskoczenie, zadbane, powiedziałbym wypieszczone, malownicze altany, miło popatrzeć.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - działki.
 

Udajemy się leśną ścieżką w kierunku byłej bramy i biura przepustek na osiedle. Oczywiście, od szeregu lat bramy i biura przepustek już nie ma. Na drodze widoczny jest tylko obrys fundamentów po budynku biura przepustek.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - ścieżka do byłego biura przepustek.
 

Kolejny i ostatni smutny obraz to budynek przy byłej bramie na osiedle. Dowiedzieliśmy się, że został sprzedany w ręce prywatne i widać kiepski gospodarz go nabył. Pamiętam, że za czasów gdy dowódcą pułku był płk Marian Dering (obecnie gen. bryg. w rezerwie), budynek był wyremontowany i pełnił funkcję klubu oficerskiego, coś w stylu Elitarnego Klubu Oficerów Starszych w CSS WR w Bemowie Piskim.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - były Klub Oficerski.
 

Patrząc od strony mostu w kierunku koszar pułku, widać kolejną ciekawą inwestycję w trakcie realizacji, ścieżkę rowerową (chodnik). To świetny pomysł, gdyby jeszcze droga do pułku doczekała się remontu. Podobno ścieżka rowerowa jest zaplanowana od Kołobrzegu do Rogowa, Mrzeżyna i dalej, obok obiektów technicznych pułku, do Niechorza.


Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie.
Osiedle wojskowe 78. pr OP w Mrzeżynie - ścieżka rowerowa.
 

Wychodzimy na teren Mrzeżyna i tu także widać zaawansowane prace drogowe. Przed wjazdem na most powstaje rondo. Miejscowi już zaczynają nazywać je “Rondem 78. pr OP”, co na to włodarze Mrzeżyna?


Mrzeżyno i 78 pr OP.
Mrzeżyno - nowe “Rondo 78. pr OP”?
 

Jeszcze raz idziemy zobaczyć, już na spokojnie i bez tłumów, jak prezentuje się nowa hala sportowo-widowiskowa, port i centrum Mrzeżyna. Przypomniałem sobie, że gdzieś w 1990 roku robiłem zdjęcie panoramiczne centrum Mrzeżyna, może być ciekawe zestawienie z obecnym. Oto to zestawienie po ponad 20-tu latach.


Mrzeżyno i 78 pr OP.
Centrum Mrzeżyna wczoraj i dziś, dokładniej z 1990 i 2011 roku.
 

Kończymy spacer po Mrzeżynie posiłkiem, oczywiście, że smażona rybka i wracamy do hotelu. Czas szybko zleciał, jest po 16:00. Po krótkim odpoczynku mamy jeszcze w planie spacer nad morze w rejonie koszar pułku.


Mrzeżyno i 78 pr OP.
Plaża w rejonie sztabu 78. pr OP w Mrzeżynie.
 

W niedzielę rano opuszczamy Mrzeżyno, biorę kurs na Braniewo, Krzysztof na Warszawę. Przed nami prawie cały dzień w drodze.

[ Do spisu treści ]


Zapraszam także do Galerii foto WRiA.PL. W galerii udostępniono 147 zdjęć (800 x 600 pikseli) wykonanych w pułku, na osiedlu wojskowym i w Mrzeżynie. Album zdjęć nosi nazwę XXV rocznica powstania 78. pr OP m. Mrzeżyno.