Wspomnienia i refleksje przeciwlotnika


mjr rez. mgr inż. Zbigniew Żołna
 


Mjr mgr inż. Zbigniew Żołna absolwent WOSR

 

Mjr rez. Zbigniew Żołna jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Rdiotechnicznej w Jeleniej Górze. Jako podporucznik rozpoczyna służbę w 37. dywizjonie rakietowym OP w Glicku k. Nowogardu na stanowisku dowódcy plutonu – oficera naprowadzania. W dywizjonie pełnił także obowiązki pomocnika szefa sztabu ds. szkolenia i obowiązki szefa sztabu.

Po rozformowaniu dywizjonu, służy w sztabie 26 Brygady Rakietowej OP w Gryficach na stanowisku oficera ds. szkolenia bojowego.

Po rozformowaniu sztabu 26 BR OP, służył w 78. pułku rakietowym OP w Mrzeżynie na stanowisku oficera ds. szkolenia. 78 pr OP był ostatnią jednostką w jego wojskowej karierze.

 

Artykuły opublikowane na witrynie WRiA.PL:

 

06.10.2013  -  Obchody 2. rocznicy powstania 36. dr OP m. Mrzeżyno.

 

Logo_36dr

W dniu 04.10.2013 r swoje święto obchodził 36 dr OP. Co prawda była to dopiero druga rocznica powstania dywizjonu ale obchodzoną ja bardzo uroczyście jak na rakietowców przystało.

Dywizjon kultywuje tradycje 78. pułku rakietowego OP oraz 41. i 71. dr OP. W godzinach południowych przy wspanialej pogodzie, na placu apelowym do uroczystego apelu ustawiły się pododdziały dywizjonu. [ Zobacz więcej ]

02.07.2011  -  Wspomnienia przeciwlotnika mjr. rez. Zbigniewa Żołny. Część IV – 78 pr OP m. Mrzeżyno.

 

Oznaka pamiątkowa 78 pr OP.W momencie rozformowania 26. BR OP m. Gryfice wielu oficerów miało wielki życiowy dylemat: czy podjąć decyzje o pójściu do rezerwy, czy szukać miejsca dalszej służby. Wśród nich znalazłem się i ja. Miałem ustabilizowaną sytuację życiową (cały czas mieszkałem w Nowogardzie) i zbyt mało lat służby aby decydować się na pójście do rezerwy. Postanowiłem szukać etatu. W zasadzie to poinformowałem o tym ppłk. Józefa Kurka (kadrowiec brygady) i on zrobił to za mnie. Postawiłem jednak jeden tylko warunek: nie wyprowadzam się z Nowogardu, dlatego też miejsce służby musi być nieodległe. Szczerze mówiąc myślałem o 78. pr OP Mrzeżyno ... [ Zobacz więcej ]

 

04.04.2011  -  Wspomnienia przeciwlotnika mjr. rez. Zbigniewa Żołny. Część III – 26 BR OP m. Gryfice.

Logo 26 BR OPPo rozformowaniu 37. dywizjonu rakietowego OP w Glicku, otrzymuję propozycję objęcia stanowiska oficera szkolenia bojowego w sztabie 26. Brygady Rakietowej OP w Gryficach. Nie miałem wielu wątpliwości czy przyjąć to stanowisko. Nawiasem mówiąc zadzwonił do mnie z tą propozycją ówczesny zastępca dowódcy 26 BR OP ds. liniowych płk Henryk Kaźmierowski. Byłem razem z nim na poligonie w Aszułuku oraz mieliśmy wiele kontaktów po linii służbowej w trakcie mojej służby na stanowisku szefa sztabu 37. dr OP. Takiej propozycji się nie odmawia.

Umawiam się na rozmowę i po określeniu moich zadań, przyjmuję propozycję i zostaję wyznaczony na to stanowisko... [ Zobacz więcej ]

 

12.03.2011  -  Osiąganie gotowości bojowej nr 1 przez siły dyżurne Wojsk Rakietowych i Artylerii WOPK (WLOP).

Rakieta W-755 na wyrzutni SM-90 PZR S-75M 

We “Wspomnieniach...” byłych przeciwlotników często spotykamy odniesienia do dyżurów bojowych. Na przykładzie dywizjonów rakietowych uzbrojonych w przeciwlotnicze zestawy rakietowe S–75M Wołchow 26. Brygady Rakietowej OP, chciałbym przybliżyć ten element naszej służby.

Była to nieprzerwana walka z przeciwnikiem w czasie pokoju. Walka w przestrzeni radioelektronicznej, walka nerwów i prowokacji. Wymuszanie do aktywnego działania środków rozpoznania radioelektronicznego i stacji naprowadzania rakiet w celu prowadzenia przez przeciwnika ciągłego rozpoznania radioelektronicznego. – [ Zobacz więcej ]

 

10.03.2011  -  Wspomnienia przeciwlotnika mjr. rez. Zbigniewa Żołny. Część II – 37 dr OP m. Glicko.

Odznaka korpusu Wojsk Rakietowych i ArtyleriiKoniec nauki w WOSR w Jeleniej Górze. Zaczynam nowy etap swojego życia, służbę w jednostce liniowej Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Obrony Powietrznej Kraju.

Po urlopie, który należał się każdemu promowanemu na stopień oficerski, udałem się do ZT, do którego miałem przydział służbowy. Była to 26 Brygada Artylerii OPK Gryfice. Musiałem stawić się 02.10.1981 r., więc dzień wcześniej wsiadłem w pociąg i w drogę. Muszę zaznaczyć, że jestem rodowitym Ślązakiem (moje rodzinne miasto to Tychy) i musiałem pokonać kilkaset kilometrów. Stawiam się w znajomej już brygadzie u ppłk. Jana Sypka ... [ Zobacz więcej ]

 

03.03.2011  -  Wspomnienia przeciwlotnika mjr. rez. Zbigniewa Żołny. Część I – WOSR m. Jelenia Góra.

Absolwentka WOSRMoja historia służby w Wojskach Rakietowych Obrony Powietrznej (WOPK, WLOP i SP) rozpoczyna się ... w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechniczna (WOSR) w Jeleniej Górze. To, między innymi, z WOSR rekrutowała się kadra oficerska i chorążowie do służby w dywizjonach rakietowych na stanowiska oficerów naprowadzania, techników stacji naprowadzania rakiet czy obsługujących stacje kontrolno–pomiarowe rakiet.

W ogólnym skrócie, służyłem w 37 dr OP w Glicku k. Nowogardu, 26 BR OP w Gryficach i w 78 pr OP w Mrzeżynie. Pełniłem obowiązki oficera naprowadzania, pomocnika szefa sztabu ds. szkolenia, szefa sztabu dywizjonu i oficera szkoleniowego w sztabach 26 BR OP i 78 pr OP.

Służba w wymienionych jednostkach jest przedstawiona w artykułach na WRiA.PL. Pragnę więc przedstawić pierwsze kroki wiodące do służby wojskowej przyszłego przeciwlotnika, w uczelni radiotechników. [ Zobacz więcej ]

 


Home - strona główna WRiA.PL – “Wspomnienia ...”.