Home - strona główna WRiA.PL – “Wspomnienia ...”. Braniewo, 12 listopada 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 r.
 

 

st. szer. rez. Andrzej Paradowski


Wspomnienia przeciwlotnika, żołnierza służby zasadniczej
12. dywizjonu rakietowego OP m. Strzelce Opolskie

 

 

 

St. szer. rez. Andrzej Paradowski. Herb - Strzelce Opolskie Do odbycia zasadniczej służby wojskowej powołany zostałem w kwietniu 1970 roku. Skierowany zostałem na półroczne przeszkolenie podoficerskie w Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Szkolenie w WOSR ukończyłem w październiku uzyskując stopień starszego szeregowego oraz 3 klasę specjalisty wojskowego nr 262.

Po ukończeniu przeszkolenia skierowany zostałem do odbycia dalszej służby wojskowej w WOPK w 12. dr OP m. Strzelce Opolskie, zwanym także JW 1046 w Zimnej Wódce k. Olszowej.

Służbę pełniłem na stanowisku operatora stacji RSWP (P-12), u nas nazywaną “Marią”.

W czasie służby, dywizjon ten wielokrotnie pełnił dyżury bojowe. W zależności od rodzaju dyżuru bojowego, spaliśmy na podłodze kabiny stacji lub w bunkrze dowodzenia. Przez pewien okres, pełniłem obowiązki dowódcy drużyny stacji.

Jesienią 1971 roku dywizjon nasz, uczestniczył w zgrupowaniu części jednostek brygady z Bytomia na lotnisku (może to obecne lotnisko Pyrzowice). W związku z przygotowaniem dywizjonu z Zimnej Wódki do strzelania w okresie letnim 1972 roku na terenie byłego ZSRR, zaszła konieczność wymiany żołnierzy na młodsze roczniki. W grudniu zostałem przeniesiony do 15. dr OP m. Zawiercie (JW 1411).

W kwietniu 1972 roku zostałem przeniesiony do rezerwy. Samą służbę wojskową wspominam z sentymentem. Służba wojskowa była szkołą życia. Kilkakrotni oglądałem koszary 12. dr OP m. Strzelce Opolskie. Niestety są ruiną.

Obecnie jestem emerytem i mieszkam w woj. dolnośląskim. Z przyjemnością wezmę udział w spotkaniu byłych żołnierzy tych jednostek. Może, ktoś nawiąże kontakt ze mną, co służył w tamtym okresie w tych jednostkach.

Kilka zdjęć z okresu pełnienia służby:


Uczestnicy półrocznego przeszkolenia podoficerskiego w WOS Wojsk Radiotechnicznych w Jeleniej Górze.
Uczestnicy półrocznego przeszkolenia podoficerskiego w WOSR w Jeleniej Górze - 1970 r.
 


WOSWR - 03.05.1970 r. 1 drużyna 94 pl.
WOSR - 03.05.1970 r. 1 drużyna 94 pl: Andrzej Paradowski, Henryk Komendziński, Franciszek Kot, Jan Sedlaczek, Zygmunt Szatanik, Władysław Kurek, Kazimierz Klobs, Remigiusz Wójcik i Mirosław Bartkowiak.
 


W 12 dr OP m. Strzelce Opolskie.
W 12 dr OP m. Strzelce Opolskie. Pierwszy z lewej: Andrzej Paradowski.
 

[ Zobacz również: Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy S-75M “Wołchow” (SA-2 “Guideline”). ]
 

[ Na początek strony. ]