Home - strona główna WRiA.PL – “Wspomnienia ...”. ppłk rez. Stanisław Wojniusz
Gdynia, 22 czerwca 2013 r.
Ostatnia aktualizacja danych: 22.06.2013 r.
 
 

 

Wspomnienia przeciwlotnika
z 64. dywizjonu rakietowego OP m. Hel-Bór

 

( Fotoreportaż )

 

  Ppłk w st. spocz. Stanisław Wojniusz:  
ppłk Stanisław Wojniusz

Ppłk w st. spocz. Stanisław Wojniusz, absolwent OSR Jelenia Góra z 1966 roku. W latach 1966-1973 r. był technikiem RNK i dowódcą plutonu WCz w 22. doar OPK.

W latach 1973-1980 r. był dowódcą baterii radiotechnicznej i w latach 1980-1983 dowodził 64. doar OPK m. Hel-Bór. W 1978 r. ukończył WKDO w CSS WRiA jako prymus. W latach 1983-1996 służył w 4. GBR OP m. Gdynia.
 

 


Ćwiczenia rezerwy 1978 r.
 

Ćwiczenia z udziałem żołnierzy rezerwy - rok 1978, na zdjęciu od lewej ppor. Eugeniusz (nie pamiętam nazwiska) a był moim zastępcą ds. politycznych. Super facet (muszę przypomnieć nazwisko). Drugi to rezerwista (chorąży), dlaczego jest w prezydium? Pewnie dowódca pododdziału. Dalej to płk Dobaczewski - zastępca dowódcy brygady - kwatermistrz, no i ja.


Ćwiczenia rezerwy 1978 r.
 

Sam na sam z płk. Dobaczewskim - zastępca dowódcy brygady - kwatermistrz.


Dzieci w dywizjonie.
 

Dzieci w 64. dr OP - zdjęcie zrobione prawdopodobnie w roku 1974. Okazja - dzieci ze szkoły podstawowej w Juracie zostały zaproszone do dywizjonu z okazji dnia dziecka. Były zabawy i żołnierski poczęstunek. Nie jestem w stanie podać choćby imion uczestników i wychowawczyń. Ale wojskowi (od lewej) to: por. Stanisław Wojniusz - dowódca baterii radiotechnicznej, ppłk Krzysztof Olszewski - dowódca dywizjonu, i daleko por. Wiesław Publicewicz - dowódca baterii startowej.


ORW w dywizjonie.
 

Na zebraniu ORW (Organizacja Rodzin Wojskowych). Nasze żony spotykały się często w ramach organizacji. Ale często na tych spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele dowództwa dywizjony. To zebranie uwiecznione na zdjęciach musiało być szczególne, skoro był tam również przedstawiciel dowództwa brygady - płk Czesław Pawlus - zastępca dowódcy brygady ds. politycznych. Dlaczego ja tam jestem, na pewno zastępowałem dowódcę, którego wysłano na praktykę gdzieś w Polskę. Byłem już wtedy szefem sztabu dywizjonu (rok 1978 - 1979). Na zdjęciu ja i żona jednego z moich podwładnych Grażynka (nazwiska nie podaję - nie wim czy sobie życzy, nie mam upoważnienia)


ORW w dywizjonie.
 

Od lewej Lidka, Grażyna, ja, płk Czesław PAWLUS i por. Eugeniusz (niech mi on wybaczy, ale za diabła nie mogę przypomnieć nazwiska. Jedno co mogę powiedzieć to to, że mimo młodego wieku był facetem z jajami (czytaj: mądrym), bardzo fajnie mi się z nim pracowało. Zawsze to wspominam, ale nazwisko wyleciało mi z głowy, za co go bardzo przepraszam.


ORW w dywizjonie.
 

Tu już tylko ja i płk Czesław PAWLUS - zastępca ds. politycznych dowódcy brygady.


Podsumowanie roku szkoleniowego.
 

Podsumowanie roku szkoleniowego - pewnie był udany. to pewnie był rok 1979. Byłem szefem sztabu ale pełniłem obowiązki dowódcy dywizjonu. Na zdjęciu moja gadka z trybuny. Co ja mówiłem???


Podsumowanie roku szkoleniowego.
 

Kadra dywizjonu ...


Podsumowanie roku szkoleniowego.
 

... w tej dorocznej odprawie brali udział oficerowie z dowództwa brygady.


Podsumowanie roku szkoleniowego.
 

Na tych zdjęciach to właśnie z ppłk. Janem WALASZCZYKIEM rozmawiamy.


Podsumowanie roku szkoleniowego.
 

Na kolejnym jest jeszcze kpt. Władysław JAROSZ - zastępca dowódcy dywizjonu ds. technicznych.


Stołówka.
 

Dywizjon wprowadził się w 1973 r. do wyremontowanych baraków wcześniej używanych przez marynarzy. Stołówka żołnierska też była remontowana, ale chyba nie najlepiej, bo po kilku latach trzeba było ją wyburzyć i wybudować od nowa. Na zdjęciu właśnie rozwalona stołówka. Był to rok 1980 - 1982 (chyba się nie mylę).


Stołówka.
 

Na czas remontu kuchnię i stołówkę zorganizowano w garażu. Na zdjęciu jeden z kucharzy. Nie pamiętam nazwiska, ale może on sam się rozpozna jeżeli będzie oglądał. To samo dotyczy innych zdjęć z żołnierzami.


Po prostu nasi żołnierze.
 


Po prostu nasi żołnierze.
 


Po prostu nasi żołnierze.   Po prostu nasi żołnierze.
 

Po prostu nasi żołnierze.


Marsz na 30 km.
 


Marsz na 30 km.
 

Oprócz szkolenia bojowego trzeba było dbać o inną kondycję dlatego też raz na kwartał organizowano np. marsz na 30 km. I te zdjęcia wtedy zrobiono.


Marsz na 30 km.
 

To zdjęcie także z marszu kwartalnego, to mój portret, zdjęcia robił chyba por. Andrzej Pajdo wówczas szef sztabu (wcześniej dca plutonu startowego, dca baterii startowej i pomocnik szefa sztabu ds. szkolenia). Zdjęcie poprawiłem w fotoszopie, bo ORWO wyblakło.


Szkolenie ppoż.
 

Szkolenie ppoż to też element szkolenia bardzo potrzebnego. Tu ćwiczy kadra. Aby uczyć żołnierzy trzeba się najpierw nauczyć samemu. Na zdjęciu dywizjonowy nieetatowy komendant straży chor. Krzysiu Bil, etatowy technik UWK.


Szkolenie ppoż.
 

Por. Marian Jaroszewicz - dowódca baterii startowej.


Szkolenie ppoż.
 

Chor. Janek Konarski - technik aparatury wskaźnikowej).


Pożegnanie rezerwistów.
 

Pożegnanie rezerwistów (tu jednego z nich).


W drodze do Aszułuku.
 

W drodze do Aszułuku. Ale to na razie jeszcze Moskwa. Na zdjęciu instruktarz dla żołnierzy przed wyjściem na miasto.


W drodze do Aszułuku.
 

I to na razie tyle. Chcę jeszcze tylko powiedzieć, że zdjęcia pochodzą wyłącznie z mojego prywatnego zbioru. Niektóre zdjęcia zrobiłem ja, niektóre moi koledzy (przynajmniej te, na których ja jestem). Niestety nie potrafię wymienić nazwisk.

[ Na początek strony]

  Zobacz więcej: