Home - strona główna WRiA.PL – “Wspomnienia ...”. płk rez. mgr inż. Zbigniew Przęzak
Braniewo, 04 września 2011 r.


Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

( Koszalin 31 sierpnia - 1 września 2011. )


 

 

93. rocznica powstania Wojsk OPL.

Logo CS SP 93. rocznicę powstania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej obchodzono w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie kultywującym tradycje polskiej obrony powietrznej od jej powstania w 1918 roku.

Zalążek WOPL stanowiła jedna bateria artylerii przeciwlotniczej przybyła wiosną 1918 r. z Francji. Bateria wchodziła w skład Armii Polskiej we Francji dowodzonej przez gen. Józefa Hallera.

Program uroczystości obejmował dwa dni. 31 sierpnia 2011 r. odbyło się sympozjum nt.: “Tradycje i współczesność Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w SZ RP” i 01 września 2011 r., Dzień Święta WOPL, zasadnicze uroczystości z udziałem przedstawicieli Wojsk OPL z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i zaproszonych gości, w tym rezerwistów WOPL.

W ramach sympozjum przedstawiono referaty nt. “Historia i tradycje szkolenia żołnierzy broni przeciwlotniczej” - Komendant CS SP, “Kierunki rozwoju OPL w Polsce i na świecie” - przedstawiciel Szefostwa OPL MON, “Kierunki rozwoju WOPL WL, SP, MW a potrzeby wojsk” - zastępca szefa WOPL i Rt SP, szef OPL WL i szef OPL MW.

W trakcie sympozjum był także czas na wystąpienia przedstawicieli przemysłu obronnego oraz zaproszonych gości. Sympozjum podsumował szef OPL MON wz. płk dypl. Waldemar Babinowski.

Msza Święta w Intencji Przeciwlotników

01 września 2011 od godzin rannych przybywają do CS SP kolejni zaproszeni goście. Pogoda jest fatalna, pada deszcz. Na szczęście organizatorzy przygotowali punkt wyczekiwania z gorącą kawą i herbatą. To tam spotykam pierwszego znajomego, płk. rez. dr. Norberta Paszaka - legendę Wojsk Rakietowych i Artylerii WOPK, wieloletniego pracownika dydaktycznego Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii w m. Bemowo Piskie. Był w grupie pierwszych oficerów biorących udział w szkoleniu w Ułan-Ude (byłym ZSRR) na pierwszy przeciwlotniczy zestaw rakietowy SA-75 Dzwina w Wojsku Polskim.

Zbliża się godzina 9:00, pododdziały CS SP przybywają na plac apelowy gdzie trwają przygotowania do polowej Mszy Świętej w Intencji Przeciwlotników.

Ołtarz polowy
Ołtarz polowy na placu apelowym CS SP.

Godzina 9:00, rozpoczyna się Msza Święta w Intencji Przeciwlotników:

Trwa Msza Święta w Intencji Przeciwlotników.
Trwa Msza Święta w Intencji Przeciwlotników.
 

Uczestnicy Mszy Świętej w Intencji Przeciwlotników.
Uczestnicy Mszy Świętej w Intencji Przeciwlotników.
 

Uczestnicy Mszy Świętej w Intencji Przeciwlotników.
Uczestnicy Mszy Świętej w Intencji Przeciwlotników.
 

Sala tradycji i Muzeum OPL.

Po mszy polowej, rozpoczynają się przygotowania do uroczystego apelu zaplanowanego na godz. 11:00. Do dyspozycji jest więc prawie godzina czasu. W tym czasie zaproszeni goście mają możliwość zwiedzania Sali tradycji CS SP, Muzeum OPL i pokaz sprzętu bojowego.

Sala tradycji CS SP.
Sala tradycji CS SP.
 

Po zwiedzeniu Sali tradycji CS SP pora na Muzeum OPL. Wyjątkowe na mnie wrażenie wywołuje przekrój rakiety W-755 PZR S-75M Wołchow. To były początki mojej służby w Wojskach OPK. Dziś tylko w muzeum można zobaczyć te rakiety. Podobnie stało się z PZR 2K-11 Krug, w tym roku rozformowano 61. pr OP m. Skwierzyna uzbrojony w 2K-11 Krug.

Eksponat muzealny - wyrzutnia rakiet PZR 2K-11 Krug.
Eksponat muzealny - wyrzutnia rakiet PZR 2K-11 Krug (SA-4 Ganef)
 

Eksponat muzealny - rakieta W-755 PZR S-75M Wołchow.
Eksponat muzealny - rakieta W-755 PZR S-75M Wołchow (SA-2 Guideline)
 

Samolot SU-22 M4
Zaskakujący eksponat muzealny w CS SP - samolot SU-22 M4
 

Widoczny na zdjęciu SU-22 M4, nr boczny 9306, od 27 marca 1986 roku rozpoczął służbę w 40. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego m. Świdwin. Pierwszym polskim pilotem był ówczesny dowódca pułku płk dypl. pil. Stanisław Targosz, późniejszy Dowódca Sił Powietrznych. Pierwszym technikiem samolotu był chor. Krzysztof Niezgoda. Samolot służył w wielu jednostkach, od 05.12.2007 r. w ostatniej jednostce lotniczej w 40. eskadrze lotnictwa myśliwsko-bombowego m. Świdwin. Ostatni lot na “9306” wykonał mjr pil. Robert Kantowicz w dniu 22 czerwca 2010 roku. Samolot posiada łączny nalot 1491 godzin i 54 minuty. 18.05.2011 r. zakołował do CS SP m. Koszalin jako eksponat muzealny.

Co jeszcze jest lub co nowego w OPL? Udajemy się do parku samochodowo-technicznego, tam jest wystawa sprzętu bojowego.

23 mm przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR 23-2 KG.
23 mm przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR 23-2 KG (rakiety z PPZR Grom).
 

23 mm przeiwlotniczy samobieżny zestaw artyleryjsko-rakietowy ZSU 23-4 MP.
23 mm przeiwlotniczy samobieżny zestaw artyleryjsko-rakietowy ZSU 23-4 MP (rakiety z PPZR Grom).
 

Stacja naprowadzania rakiet PZR S-125 Newa S-C.
Stacja naprowadzania rakiet PZR S-125 Newa S-C.
 

Wyrzutnia rakiet PZR S-125 Newa S-C.
Wyrzutnia rakiet PZR S-125 Newa S-C.
 

Odległościomierz radiolokacyjny N-31M.
Odległościomierz radiolokacyjny N-31M. Mobilna stacja średniego zasięgu do wykrywania (do 160 km) i naprowadzania samolotów. Umożliwia automatyczne śledzenie 32 tras celów.
 

Mł. chor. sztab. Artur Hnatowski.
Przy pokazywanym sprzęcie obecna była jego obsługa. Przy N-31M obecny był mł. chor. sztab. Artur Hnatowski.
 

 

Uroczysty apel.

Godzina 11:00. Plac apelowy CS SP. Na placu apelowym orkiestra wojskowa, kompania honorowa i pododdziały CS SP gotowe do uroczystego apelu z okazji 93. rocznicy powstania WOPL.

Dowódca uroczystości składa meldunek Szefowi Obrony Przeciwlotniczej MON, wz. płk. dypl. Waldemarowi Babinowskiemu o gotowości do rozpoczęcia apelu.

Godz. 11:00, meldunek gotowości do rozpoczęcia apelu.
Godz. 11:00, meldunek gotowości do rozpoczęcia apelu.
 

Poczty sztandarowe.
Poczty sztandarowe.
 

Poczet flagowy.
Poczet flagowy, do podniesienia flagi państwowej, marsz!
 

Orkiestra gra hymn państwowy.
Orkiestra gra hymn państwowy.
 

Komendant CS SP płk dypl. Krzysztof Żabicki.
Głos zabiera, między innymi, komendant CS SP płk dypl. Krzysztof Żabicki.
 

Wyróżnieni rozkazem specjalnym.
Po odczytaniu rozkazów specjalnych, wyróżnieni przyjmowali nagrody i gratulację przed frontem pododdziałów.
 

Orkiestra wojskowa.
Orkiestra wojskowa gra z elementami musztry paradnej.
 

Defilada - Koszalin 01.09.2011.
Rozpoczyna się ostatni punkt programu uroczystego apelu, defilada.
 

Defilada - Koszalin 01.09.2011.
Pododdziały CS SP podczas defilady.
 

 

Spotkanie pokoleń przeciwlotników.

Godz. 12:00, koniec apelu. Jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie i uczestnicy uroczystości pomału przegrupowują się do miejsca gdzie zaplanowano obiad okolicznościowy i spotkanie pokoleń przeciwlotników.

Na miejsce spotkania wybrano sympatyczny Hotel Verde, około 9 km od centrum Koszalina w kierunku na Mielno.

Ogólny widok sali bankietowej w Hotelu Verde.
Ogólny widok sali bankietowej w Hotelu Verde. Na pierwszym planie ppłk Czesław Hrut (w mundurze) i płk rez. Andrzej Kubiak.
 

Po obiedzie okolicznościowym, zaświeciło w końcu słońce. Spotkanie pokoleń przeciwlotników mogło odbywać się także pod gołym niebem w ogrodach hotelu. Atmosfera, jak zwykle przy takich spotkaniach, była wspaniała.

Smuci tylko fakt, że Wojska OPL SP są dalej w defensywie. Szefostwo WOPL SP przestało istnieć. Powstało Szefostwo Wojsk OPL i Radiotechnicznych z gen. bryg. Michałem Sikorą na czele. Gen. bryg. Michał Sikora od dnia 20 lipca 2009 pełnił obowiązki Szefa Wojsk Radiotechnicznych SP, jego zastępcą został, dotychczasowy Szef WOPL SP, płk dr inż. Piotr Jurek.

 

Galeria zdjęć.

Dla zainteresowanych obchodami Święta WOPL udostępniam galerię zdjęć. Są to zdjęcia wyżej prezentowane i wiele innych. Razem 73 zdjęcia o rozdzielczości 800x600 pikseli. Link do galerii zdjęć: [ 93. rocznica powstania WOPL. ]