Wspomnienia i refleksje przeciwlotnika
1964 - 1998


Wojska Rakietowe i Artylerii Wojsk OPK (WLOP)

Od autora:

płk w st. spocz. Zbigniew PrzęzakZasadniczy okres restrukturyzacja Sił Zbrojnych RP jest za nami. W ramach restrukturyzacji wiele jednostek wojskowych zostało rozformowanych. Służyłem między innymi w 38 dywizjonie rakietowym OP w Stargardzie Szczecińskim, 37 dywizjonie rakietowym OP w Nowogardzie, 78 pułku rakietowym OP w Mrzeżynie, Centrum Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych w Bemowie Piskim i w Oddziale Wojsk Rakietowych i Artylerii 2. Korpusu Obrony Powietrznej.

Tych jednostek już nie ma. 37 dr OP i 38 dr OP podlegał Dowódcy 26 Brygady Rakietowej OP, jej także już nie ma. W wielu publikacjach można odnaleźć informację o tych jednostkach. Są to jednak informacje oficjalne i suche.

Pragnę w formie "Wspomnień i refleksji przeciwlotnika" pokazać jak wyglądała droga do służby i sama służba  w jednostkach Wojsk Rakietowych OPK (WLOP). Wspomnienia zawierają moje subiektywne oceny występujących w nich wydarzeń.

Czas zaciera daty i fakty. Dlatego serdecznie zapraszam uczestników opisywanych wydarzeń do współpracy nad korektą podawanych informacji, przesyłania materiałów i zdjęć. Postaram się je publikować na niniejszej witrynie internetowej ( ).

Serdecznie pragnę podziękować za pomoc przy odtwarzaniu historii:

  • CSS WR:  płk rez. Jan Kosztowniak, płk rez. Zdzisław Tołłoczko, ppłk rez. Ryszard Widzicki i mł. chor. sztab. rez. Dariusz Kołtek.
  • 1 ŚBR OP: st. chor. sztab. rez. Tadeusz Kędzierski.
  • 3 WBR OP: ppłk w st. sp. Ryszard Marek Sienkiewicz i Przemysław Boguszewski.
  • 4 GBR OP: ppłk w st. sp. Ryszard Marek Sienkiewicz i st. chor. rez. Włodzimierz Steinka.
  • 26 BR OP: płk w st. spocz. Mieczysław Wasąg, ppłk rez. Krzysztof Fojut, ppłk rez. Grzegorz Walczak, st. chor. sztab. Henryk Krajnik i bomb. Adam Bieńkiewicz.
  • 28 dr OP, 42 dr OP, 78 pr OP i WSO OPL: kpt. Sławomir Kargul.
  • 37 dr OP:  ppłk rez. Edward Kornicki i mjr rez. Zbigniew Żołna.
  • 38 dr OP:  ppłk rez. Władysław Trzeciak, ppłk rez. Czesław Szlagowski i ppłk Witold Łaszuk.
  • 39 dr OP:  ppłk rez. Aleksander Blejsz i kpr. rez. Janusz Chojnowski.
  • 78 pr OP:  gen. bryg. Marian Dering, ppłk Czesław Hrut, mjr rez. Zbigniew Żołna i st. chor. sztab. Andrzej Konarski.

Z poważaniem, płk w st. spocz. Zbigniew Przęzak

płk w st. spocz. Zbigniew Przęzak                 


Archiwum z roku:    [ 2016 ]   [ 2015 ]   [ 2014 ]   [ 2013 ]   [ 2012 ]   [ 2011 ]   [ 2010 ]   [ 2009 ]   [ 2008 ]   [ 2007 ]   [ 2006 ]

Wiadomości bieżące:


27.04.2017  - Galeria zdjęć z “nowego” schronu SD i SNR byłego 25. dr OP m. Dąbrówka.

Odznaka pamiątkowa 25. dr OP.

W dniu 21.04.2017 r. w Muzeum Techniki Wojskowej “Gryf” odbyła się uroczystość otwarcia nowej ekspozycji muzealnej poświęconej historii Wojsk OPK. Ekspozycja mieści się w byłym schronie stanowiska dowodzenia i stacji naprowadzania rakiet 25. dr OP.

Więcej zdjęć z uroczystego otwarcia ekspozycji schronu SNR i SD byłego 25. dr OP można zobaczyć w Galerii Foto WRiA.PL w albumie p.t. 25 dr OP m. Dąbrówka - nowa ekspozycja w MTW Gryf
 

10.04.2017  - Aktualizacja notatki o 42. dr OP m. Ustronie Morskie.

Korpus artylerii plot.

Aktualizacja rozdziału: 2. Kadra 42. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej.

Dodano wykaz kadry w okresie szkolenia zgrywającego w CSSRiA w Bemowie Piskim, formowania w 38 dr w Stargardzie Szcz., organizacji w miejscu stałej dyslokacji (MSD), przyjęcia i rozmieszczenia zestawu rakietowego S-75M Wołchow i PRK na stanowisku bojowym w MSD, do osiągnięcia gotowości do pełnienia dyżurów bojowych w systemie OP włącznie. [ Zobacz więcej]

Dodano nową podstronę p.t.: Kadra 42. dr OP m. Ustronie Morskie. Podstrona zawiera wykaz kadry za cały okres funkcjonowania dywizjonu [ Zobacz więcej]

Źródło: płk w st. spocz. Wiesław Warylewski i mjr w st. spocz. Bolesław Graczyk.

 

10.04.2017  - Wspomnienia przeciwlotnika - Płk w st. spocz. dypl. Stanisław Dębniak.

Płk dypl. Stanisław Dębniak

Aktualizacja wspomnień ( Rozdział 1 ). Nieudana defilada: “W dniu 11 listopada miała miejsce wielka defilada wszystkich oddziałów, które znajdowały się w obozie sieleckim. Nowością było to, że niektóre oddziały artylerii miały brać udział w defiladzie ze sprzętem. Nasz dywizjon był jednym z nich...”

“Gdy przyjechały ciągniki zaczęły się pierwsze kłopoty...”

[ Zobacz więcej ]
 

06.04.2017  - Aktualizacja notatki o 42. dr OP m. Ustronie Morskie.

Korpus artylerii plot.

Aktualizacja rozdziału: 1. Historia 42. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej.

Dodano pełną informację o odbytych strzelaniach bojowych w m. Aszułuk. Źródło: płk w st. spocz. Wiesław Warylewski i mjr w st. spocz. Bolesław Graczyk. [ Zobacz więcej]

 

30.03.2017  - Płk w st. spocz. mgr inż. Zenon Płociński odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 18 marca 2017 r. zmarł przeżywszy 90 lat płk mgr inż. Zenon Płociński, wieloletni wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Elektromechanicznym Uzbrojenia Rakietowego (szef oddziału szkolenia) i w Instytucie Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego Działań Bojowych Wojsk. Był jednym z uczestników przeszkolenia na PZR SA-75 Dzwina w Ułan-Ude w 1959r.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w dniu 24 marca 2017 r. w Domu Pogrzebowym na Wólce Węglowej w Warszawie, po której nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na tym cmentarzu.

Cześć Jego Pamięci.

19.03.2017  - Wspomnienia przeciwlotnika - Płk w st. spocz. dypl. Stanisław Dębniak.

Płk dypl. Stanisław Dębniak

Oficer Wojsk OPL i Wojsk OPK. Urodził się 15 maja 1925 roku w Baranowiczach. W roku 1941 został wywieziony wraz z rodziną na Syberię do Krasnojarskiego Kraju. Rodzice byli nauczycielami.

Wstąpił do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Przydzielono go do 1 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Uczestnik walk w Darnicy w kwietniu 1944 r. Ukończył Oficerską Szkołę Artylerii Przeciwlotniczej w Gorkim w 1944 r. Brał udział w wyzwalaniu Warszawy, Bydgoszczy, Gryfic, Kołobrzegu. Podczas forsowania Odry został ranny, a swój szlak bojowy zakończył w Berlinie.

Po wojnie pełnił służbę na stanowiskach dowódczych w OSAPlot w Koszalinie oraz zajmował odpowiedzialne stanowiska w Wojskach OPK. Między innymi, od stycznia 1955 r. kierował Dowództwem Artylerii OP Obszaru Kraju w ramach Dowództwa WL i OPL Obszaru Kraju. Od 1957 roku był szefem Artylerii OPL OK w 1 KOPL OK. Był długoletnim szefem Wojsk OPL WOW (1968-1985). Absolwent Akademii Sztabu Generalnego z 1963 r.

Kawaler Srebrnego Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

W stan spoczynku przeszedł w czerwcu 1986 roku. [ Zobacz więcej ]
 

12.02.2017  - Nowy dowódca 38. dzab OP m. Sochaczew - ppłk Wiesław Żbikowski.
38 dz OP

W dniu 31 stycznia 2017 r. o godz. 12.00 w 38 dzab OP m. Sochaczew odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy dywizjonu. Ppłk Maciej Majkowski, podczas uroczystego apelu, przekazał obowiązki dowódcy mjr. Wiesławowi Żbikowskiemu, awansowanego jednocześnie do stopnia podpułkownika. Ppłk Wiesław Żbikowski dotychczas pełnił obowiązki Szefa Sekcji Szkoleniowej w Dowództwie 3 WBR OP. [ Zobacz więcej ]

 

04.02.2017 -  Wspomnienia kpr. rez. Janusza Chojnowskiego.

Janusz Chojnowski

"Wspomnienia..." Janusza Chojnowskiego zostały uzupełnione, w rozdziale “12. Czas do rezerwy”, o listę części kadry zawodowej dywizjonu.

Zobacz więcej ]

24.01.2017  - Nowy dowódca 36. dr OP m. Mrzeżyno - mjr Paweł Grabowiec.
Logo_36dr

W dniu 19 stycznia 2017 r. w 36. dr OP m. Mrzeżyno, odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy dywizjonu. Podczas uroczystego apelu, w obecności dowódcy 3. WBR OP - płk. Andrzeja Dąbrowskiego, obowiązki dowódcy dywizjonu od ppłk. Mariusza Zagdańskiego objął mjr Paweł Grabowiec.

Dokonano ceremonii przekazania sztandaru dywizjonu między dowódcą zdającym a obejmującym obowiązki oraz, w Sali Tradycji 36. dr OP, dowódcy podpisali protokoły przekazania i objęcia obowiązków. [ Zobacz więcej ]

 

06.01.2017  - Nowy dowódca 33. dr OP m. Gdynia - mjr Krzysztof Rams.
mjr Krzysztof Rams

W dniu 05 stycznia 2017 r., podczas uroczystego apelu 33. dr OP, odczytano rozkaz Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. broni M. Różańskiego, mianującego z dniem 09.01.2017 r., na stanowisko dowódcy 33. dr OP mjr. Krzysztofa Ramsa i na stanowisko szefa sztabu 3. BR OP, dotychczasowego dowódcę dywizjonu, ppłk. Mariusza Czeczko.

W ceremonii przekazania dowodzenia uczestniczył dowódca 3. BR OP płk Andrzej Dąbrowski. [ Zobacz więcej ]

 

 

Copyright by Zbigniew Przęzak