Odeszli na wieczną wartę...


Home - strona główna WRiA.PL – “Wspomnienia ...”.

19.04.2021 - ppłk w st. spocz. Stanisław Kapłon odszedł na wieczną wartę.

ppłk w st. spocz. Stanisław Kapłon

16 kwietnia 2021 r. odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Stanisław Kapłon. Był absolwentem OSR rocznik 1955 i następnie służył w WOPK do 1980 r., ostatnio na stanowisku oficera radiolokacji i inżyniera Sztabu 79 Samodzielnego Pułku Artylerii OPK (1971-1980). Później, do 1991 r., pracował w 20 TOL na stanowisku starszego inspektora nadzoru technicznego.

Pogrzeb odbędzie się w środę 21 kwietnia 2021 r. o godz. 10:00 na cmentarzu przy ul. Nowina w Poznaniu.

Cześć Jego Pamięci.

21.02.2021 - Płk w st. spocz. dr Włodzimierz Masalski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. dr Włodzimierz Masalski, były d-ca Grupy Operacyjnej Wojsk Rakietowych na 23. PłSD Słupsk.

Pogrzeb odbędzie się 25.02.2021 o godz. 12:10 w Słupsku na Cmentarzu Nowym przy ul. Zachodniej.

Cześć Jego Pamięci.

28.12.2020 - Płk dr Alfred Kazaniecki odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 10.12.2020 r., odszedł na wieczną wartę płk dr Alfred Kazaniecki. Absolwent OSR w Jeleniej Górze w roku 1963. Po promocji, w stopniu podporucznika, w dniu 03.06. 1963 rozpoczął służbę w 25. doar WOPK, (JW 1068) na stanowisku starszy technik UW. Był przeszkolony na PZR SA-75 Dwina oraz PZR S-75 Wołchow. Po otrzymaniu przez dywizjon sprzętu oraz po intensywnym szkoleniu w dniu 05.03 1965 roku dywizjon przyjął po raz pierwszy dyżur bojowy a na poligon do ZSRR wyjechał w dniu 17.06.1965r.

Jako oficer naprowadzania, por. Alfred Kazaniecki wraz z dowódcą grupy bojowe ppłk Janem Zagórskim, brał udział w zasadzce na wyspie Wolin w okresie miesiąca od: II połowy grudnia 1968 do połowy stycznia 1969 roku.

Wiosną 1970 roku objął stanowisko dowódcy baterii radiotechnicznej w 25 doar , a w lipcu 1979 roku objął stanowisko szefa sztabu w 46 doar WOPK.

Po ukończeniu studiów na ASG w Rembertowie, został mianowany dowódcą 25. doar WOPK, funkcję tę pełnił w okresie: 20.09.1976 r. do 28.02.1978 r.

Po odejściu z 25. doar, do przejścia na emeryturę służbę pełnił w ASG, AON jako wykładowca i pracownik naukowy, autor wielu prac, skryptów, opracowań i artykułów z dziedziny obronności.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 22.12.2020 r.

Cześć Jego Pamięci.

05.12.2020 - Płk w st. spocz. Jan Winiarski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 02.12.2020 r., odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. Jan Winiarski, były dowódca 71. dywizjonu rakietowego OP m. Pobierowo w latach 1976-1986 i kwatermistrz 4.BR OP m. Gdynia w latach 1986-1997.

Cześć Jego Pamięci.

01.12.2020 - Ppłk w st. spocz. Paweł Sobieszek odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 27.11.2020 r., odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Paweł Sobieszek, Absolwent OSR Jelenia Góra, promocja na stopień podporucznika 10.09.1966.

Od 26.10.1966 służba w 25. doar WOPK, (JW 1068) na stanowisku: starszy technik UWK. Następnie: pomocnik szefa sztabu ds. szkolenia, zastępca dowódcy ds. technicznych.

Od dnia 31.08.1986 dalsze pełnienie służby w WKU Wejherowo. Z dniem 31.05.1998 odchodzi do rezerwy.

Uroczystości pogrzebowe będą w czwartek 03 grudnia br, w Wejherowie. Msza św. o godz: 09:00 w kościele pw. św Leona Wielkiego przy ul. 3 Maja 19, po mszy pochówek na cmentarzu komunalnym przy ul. Księdza Edmunda Roszczynialskiego 23.

Cześć Jego Pamięci.

07.11.2020 - Ppłk rez. Dariusz Marciniak odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 24.10.2020 r., odszedł na wieczną wartę ppłk rez. Dariusz Marciniak, były dowódca dywizjonu technicznego 78. pr OP m. Mrzeżyno.

Cześć Jego Pamięci.

16.10.2020 - Płk w st. spocz. dr hab. inż. Henryk Gruchałła-Węsierski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 13.10.2020 r., odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. dr hab. inż. Henryk Gruchałła-Węsierski. Oficer wojsk rakietowych 37. dr 26. BA WOPK, długoletni wykładowca i profesor WAT.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21.10.2020 r. o godz. 10:15 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Powązki Wojskowe przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Cześć Jego Pamięci.

12.08.2020 - Ppłk w st. spocz. Marian Teofilewski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 07.08.2020 r., odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Marian Teofilewski, były dowódca 65. dr OP w latach 1985-1986 i w kolejnych latach oficer pionu technicznego 4. GBR OP.

Ceremonia żałobna odprawiona zostanie w kościele Garnizonowym pw. M.B. Częstochowskiej w Gdyni w dniu 14.08.2020 o godzinie 11:00, pogrzeb po mszy na cmentarzu przy ul. Muchowskiego (Oksywie ).

Cześć Jego Pamięci.

16.07.2020 - Płk w st. spocz. dypl. Stanisław Dębniak odszedł na wieczną wartę.

Płk dypl. Stanisław Dębniak

15.07.2020 r., odszedł na wieczną wartę płk dypl. w st. spocz. Stanisław Dębniak.

Oficer Wojsk OPL i Wojsk OPK. Urodził się 15 maja 1925 roku w Baranowiczach. W roku 1941 został wywieziony wraz z rodziną na Syberię do Krasnojarskiego Kraju. Rodzice byli nauczycielami.

Wstąpił do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Przydzielono go do 1 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Uczestnik walk w Darnicy w kwietniu 1944 r. Ukończył Oficerską Szkołę Artylerii Przeciwlotniczej w Gorkim w 1944 r. Brał udział w wyzwalaniu Warszawy, Bydgoszczy, Gryfic, Kołobrzegu. Podczas forsowania Odry został ranny, a swój szlak bojowy zakończył w Berlinie.

Po wojnie pełnił służbę na stanowiskach dowódczych w OSAPlot w Koszalinie oraz zajmował odpowiedzialne stanowiska w Wojskach OPK. Między innymi, od stycznia 1955 r. kierował Dowództwem Artylerii OP Obszaru Kraju w ramach Dowództwa WL i OPL Obszaru Kraju. Od 1957 roku był szefem Artylerii OPL OK w 1 KOPL OK. Był długoletnim szefem Wojsk OPL WOW (1968-1985). Absolwent Akademii Sztabu Generalnego z 1963 r.

Kawaler Srebrnego Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

W stan spoczynku przeszedł w czerwcu 1986 roku. [ Zobacz więcej ]

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w dniu 21.07. br. (wtorek), o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15 w Warszawie. Po mszy ciało zmarłego złożone zostanie do grobu, na Powązkach Wojskowych.

Cześć Jego Pamięci.

10.03.2020 - Płk dypl. w st. spocz. Henryk Komorowski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 06.03.2020 r., odszedł na wieczną wartę płk dypl. w st. spocz. Henryk Komorowski, ostatni dowódca (1992-1998) 79. spr OP m. Poznań.

Pogrzeb odbędzie się 13.03.2020 (piątek) godz. 13:00 w Poznaniu na Cmentarzu Jeżyckim przy ul. Nowina 1.

Cześć Jego Pamięci.

28.08.2019 - Płk Henryk Okulewicz odszedł na wieczną wartę.
płk Henryk Okulewicz

27 sierpnia 2019 odszedł na wieczną wartę płk mgr inż. Henryk Okulewicz.

Absolwent OSR i WAT . Oficer tworzący od podstaw, w 1968 r., 37 dr 26 BA OPK uzbrojony w PZR S-75M Wołchow.

Pogrzeb 30.08.2019 o godz. 14:00 w Nowogardzie.

Cześć Jego Pamięci.

24.08.2019 - Płk w st. spocz. Mieczysław Sławiński odszedł na wieczną wartę.
płk Mieczysław Sławiński

21 sierpnia 2019 odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. mgr inż. Mieczysław Sławiński, były Komendant CSSWR m. Bemowo Piskie (1983-1989).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 27 sierpnia 2019 r. (wtorek) o godz. 12.45 w Olsztynie, wystawieniem Urny z Prochami w kościele p.w. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej przy ul. Wilczyńskiego, po czym o godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza Św. Żałobna. Ceremonia pochowania odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Cześć Jego Pamięci.

06.08.2019 - Płk w st. spocz. Jan Kosztowniak odszedł na wieczną wartę.
płk Jan Kosztowniak

05 sierpnia 2019 płk dypl. w st. spocz. Jan Kosztowniak odszedł na wieczną wartę.

Do Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze został przyjęty, po zdaniu egzaminów, w sierpniu 1960 roku. Nauka w OSR trwała od 28.09.1960r. do kwietnia 1963r. Ostatnie 7 miesięcy nauki odbywały się w Bemowie Piskim.

Pierwszy stopień oficerski uzyskał 01.05.1963 r. i kolejno, w latach 1963–1973, pełnił służbę:

  • w 25 do OPK Dąbrówka – 60 BA OPK, na stanowisku starszego technika UWW;
  • w 7 do OPK Pustelnik Miński – 9 DA OPK, na stanowisku starszego technika UWW, dowódcy baterii radiotechnicznej i starszego pomocnika szefa sztabu ds. operacyjno–szkoleniowych.

W 1973 r., po pomyślnie zdanych egzaminach, rozpoczyna stacjonarne studia w Akademii Sztabu Generalnego. Po ukończeniu studiów w ASG, lipiec 1976 r., zostaje wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w 6 do OPK Chrcynno należącym do 3 Łużyckiej Dywizji Artylerii OPK (w 1967 roku zmieniono nazwę Dywizji na 9 DA OPK).

Od sierpnia 1976 roku pełni obowiązki dowódcy 6 do OPK. Natomiast w listopadzie 1979 roku, obejmuje stanowisko Zastępcy Komendanta ds. Liniowych w CSS WR.

Od 27 maja 1989 roku pełnił obowiązki Komendanta CSS WR do czasu rozformowania CSS WR, to jest, do dnia 12.06.1997 roku. Na podstawie złożonego wypowiedzenia, decyzją MON Nr Pf365 z dnia 29.12.1997, odszedł do rezerwy w dniu 30.04.1998 roku.

Wystawienie urny nastąpi w Kaplicy przy Kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego (Salezjanie) w Ełku dnia 12 sierpnia 2019 o godzinie 12:00.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dnia 12 sierpnia 2019 roku o godzinie 13:00 wyprowadzeniem urny z Kaplicy do Kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (ul. Jana Pawła II) w Ełku, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta Żałobna.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Nr 3 w Bartoszach.

Cześć Jego Pamięci.

18.06.2019 - Płk w st. spocz. Zenon Szymańczak odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 17.06.2019 r., w wieku 91 lat, odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. Zenon Szymańczak, pierwszy dowódca 23. dr OP m. Sobieszewo.

Pogrzeb rozpocznie się 21.06.2019 (piątek) godz. 12:00 w Bydgoszczy na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.

Cześć Jego Pamięci.

22.05.2019  - Ppłk w st. spocz. Ryszard Kowalski odszedł na wieczną wartę.
Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 21.05.2019 r., w wieku 71 lat, odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Ryszard Kowalski. Służył, między innymi, jako specjalista ds. eksploatacji rakiet przeciwlotniczych i sprzętu do ich elaboracji w Wydziale Eksploatacji Oddziału WRiA 2. KOP.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 24 maja 2019 r. (piątek) o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

Cześć Jego Pamięci.

15.05.2019  - Płk w st. spocz. Adam Czabanowski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 14.05.2019 r., w wieku 91 lat, odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. Adam Czabanowski, były dowódca 79. spr OP m. Poznań, Szef Wydziału Szkolenia Z-ca Szefa Oddziału WRiA 2. KOP i Z-ca Szefa Sztabu 2. KOP.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 18 maja 2019 r. (sobota) o godz. 13.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.

Cześć Jego Pamięci.

29.12.2018  - Płk w st. spocz. Zygmunt Turkowski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 22.12.2018 r., w wieku 88 lat, odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. mgr inż. Zygmunt Turkowski. Służbę wojskową kończył na stanowisku st. specjalisty Szefostwa Wojsk Rakietowych i Artylerii DWLOP.

Pogrzeb rozpocznie się 3 stycznia 2019 r. godz. 14:00 w Warszawie na Cmentarzu Bródnowskim w kościele drewnianym. Organizatorem pogrzebu, z asystą wojskową, jest Koło nr 23 ZŻWP przy Siłach Powietrznych.

Cześć Jego Pamięci.

30.11.2018  - Płk w st. spocz. Michał Leszner odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 29 listopada 2018 r., odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. Michał Leszner s. Józefa, ur. 30.03.1927 r. w Trembowli (w województwie tarnopolskim, obecnie Ukraina).

W Wojsku Polskim służył w latach 1949-1989. Od 1951 r. służył w 60. spaplot na stanowisku dowódcy Baterii 5-tej 2-go Dyonu mp. Hel, a następnie służył w pułku w Gdyni. W dniu 15.08.1963 objął stanowisko szefa sztabu 60. BA OPK a następnie 4. BA OPK im. Obrońców Wybrzeża (1967-1989).

Wielki Żołnierz Wojsk OPK, szanowany przez przełożonych i podwładnych, wielokrotnie nagradzany i odznaczany między innymi: Krzyżem Kawalerskim OOP w 1966r. i Krzyżem Oficerskim OOP w 1987r.

Pogrzeb Pułkownika w dniu: 04.12.2018 r. o godz. 12:00 na cmentarzu MW na Oksywiu, ul. Antoniego Muchowskiego. Od 10:30 do 12:00 uroczystości przedpogrzebowe w kaplicy na cmentarzu jw.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego ubolewania.

Cześć Jego Pamięci.

28.09.2018  - Ppłk w st. spocz. Lesław Adamczyk odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 2609.2018 r. odszedł na wieczną wartę przeciwlotnik ppłk w st. spocz. Lesław Adamczyk. Były st. technik aparatury N-O na PZR S-75M Wołchow (od 1968 r.), dowódca plutonu WCz, dowódca baterii radiotchnicznej i szef sztabu w 37. dr OP m. Glicko k. Nowogardu. Od 1981 r. służył w WKU Bochnia.

Cześć Jego Pamięci.

28.09.2018  - Gen. dyw. w st. spocz. Kazimierz Dziok odszedł na wieczną wartę.

Gen. dyw. w st. spocz. Kazimierz Dziok

W wieku 77 lat zmarł gen. dyw. pil. w st. spocz. Kazimierz DZIOK były Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 2 października 2018 r. (wtorek) o godz. 13.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej.

Cześć Jego Pamięci.

25.09.2018  - Płk w st. spocz. Roman Tumialis odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę przeciwlotnik płk w st. spocz. Roman Tumialis, były (między innymi) dowódca 70. dr OP m. Łunowo w latach 1979-1982.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 28 września 2018 r. o godz. 13:30 w kościele na terenie byłej ASG w Rembertowie.

Cześć Jego Pamięci.

28.06.2018  - Płk w st. spocz. Arkadiusz Choryło odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

Dnia 21 czerwca 2018 roku zmarł w wieku 73 lat płk w st. spocz. Arkadiusz Choryło, były dowódca 3. dr OP m. Otrębusy w latach: 1984-1986.

Msza Święta odbyła się w dniu 27 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 w Cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie przy ul. Wolskiej 138/140, po której nastąpiło odprowadzenie na cmentarz miejscowy do grobu rodzinnego.

Cześć Jego Pamięci.

05.04.2018  - Płk w st. spocz. prof. Zbigniew Puzewicz odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 29.03.2018, w wieku 88 lat, odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. prof. Zbigniew Puzewicz.

Absolwent Politechniki Gdańskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Życia naukowe profesora Zbigniewa Puzewicza było związana z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie.

Uczestnik szkolenia na pierwsze w Polsce przeciwlotnicze zestawy rakietowe SA-75 Dzwina w Ułan-Ude. Uważany za jednego z twórców polskich laserów i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych Grom i Piorun.

Uroczystości żałobne odbędą się dnia 11 kwietnia 2018 r. o godz.10.00 mszą św. żałobną w kościele parafialnym Matki Bożej Ostrobramskiej, ul. Gen. Urbanowicza 49 (dawniej Gen. Kaliskiego), odprowadzenie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach o godz. 12.00.

Cześć Jego Pamięci.

26.03.2018  - Płk doc. dr inż. Tadeusz Rozwadowski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 21 marca 2018 r. zmarł w wieku 92 lat płk doc. dr inż. Tadeusz Rozwadowski, Sybirak, wieloletni wykładowca w Katedrze radioelektronicznych systemów sterowania uzbrojeniem rakietowym Wydziału Elektromechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, odznaczony m.in. Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

Uroczystości żałobne odbędą się dnia 27 marca o godz.13.00 w kościele pw. M.B. Ostrobramskiej na Bemowie, ul. Gen.Urbanowicza 49 (dawniej Gen. Kaliskiego), po których nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz Stare Powązki (VI brama) do grobu rodzinnego.

Cześć Jego Pamięci.

23.03.2018  - Płk w st. spocz. Zygmunt Maguza odszedł na wieczną wartę.

W dniu 18 marca 2018 roku w wieku 93 lat, odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. Zygmunt Maguza. Żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 1 i 2. Armii Wojska Polskiego, pionier Wojsk Rakietowych i Artylerii WOPK (dowódca 4. doar OPK m. Baniocha w 1960 r.). Odznaczony, m.in., Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Msza pogrzebowa odbędzie się w dniu 27 marca 2018 roku o godzinie 11.00 w Katedrze Polowej WP przy ulicy Długiej 13/15, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz Powązki Wojskowe przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Cześć Jego Pamięci.

22.03.2018  - Ppłk w st. spocz. Jan Kanarek odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 20.03.2018, odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Jan Kanarek, były dowódca 73. dr OP m. Bujaków w latach 1987-2003.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 23.03.2018, godz. 13.00 w kościele Będkowice Okupnik, złożenie na cmentarzu w Białym Kościele na trasie Kraków-Olkusz.

Cześć Jego Pamięci.

19.03.2018  - Płk w st. spocz. dypl. Henryk Kłoda odszedł na wieczną wartę.

płk Henryk Kłoda

W dniu 1 marca 2018 roku w wieku 87 lat, odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. dypl. Henryk Kłoda, dowódca 3. Łużyckiej Dywizji Artylerii OPK w latach 1966-1976.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w dniu 9 marca 2018 roku, o godzinie 12.30 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Cześć Jego Pamięci.

13.03.2018  - Płk w st. spocz. dr Ryszard Olenderek odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę płk w st. spocz. dr Ryszard Olenderek, były (między innymi) dowódca 60. dr OP m. Chotomów, szef Wydziału Szkolenia CSS WR m. Bemowo Piskie i szef Oddziału Szkolenia Dowództw i Sztabów DWLOP.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 15 marca 2018 r. o godz. 11:00 w Kościele Garnizonowym w Legionowie ul. Piłsudskiego 5.

Cześć Jego Pamięci.

27.12.2017  -   Gen. dyw. Mieczysław Kaczmarek odszedł na wieczną wartę.

W dniu 26.12.2017 r. odszedł na wieczną wartę gen. dyw. Mieczysław Kaczmarek.

Absolwent WAT (1974), ASG (1980) i Podyplomowego Studia Operacyjno-Strategicznego w AON (1991).

Pełnił służbę jako:

  • szef Służby Uzbrojenia i Elektroniki w 64 dr OP i 22 dr OP (1975-1977);
  • dowódca 23 dr OP (lipiec 1980 - maj 1985);
  • szef sztabu, z-ca dowódcy 78 pr OP (maj - grudzień 1985);
  • szef sztabu, z-ca dowódcy 26 Brygady Rakietowej OP (grudzień 1985 - wrzesień 1987);
  • dowódca 4 Brygady Artylerii OPK im. Obrońców Wybrzeża (6 października 1987 - grudzień 1991);
  • dowódca 4 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (1991-1992);
  • szef sztabu, z-ca dowódcy 2 Korpusu Obrony Powietrznej (1992 - 30 lipca 1998);
  • z-ca dowódcy 2 Korpusu Obrony Powietrznej (31 lipca 1998 - 5 czerwca 2001);
  • szef sztabu Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (6 czerwca 2001 - 1 lipca 2004);
  • szef sztabu Sił Powietrznych (1 lipca 2004 - 2006);
  • w 2006 roku, na własną prośbę, przeniesiony do rezerwy.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 2 stycznia 2018 r. o godz. 12:00 w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Katarzyny w Toruniu a następnie na cmentarzu parafialnym przy ul. Poznańskiej 146-148.

Cześć Jego Pamięci.

14.11.2017  -   Ppłk w st. spocz. Józef Wrzesiński odszedł na wieczną wartę.

Ppłk Józef Wrzesiński W dniu 13 listopada 2017 roku odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Józef Wrzesiński.

Ppłk w st. spocz. Józef Wrzesiński był pionierem artylerii rakietowej OPL OK. Służył, między innymi, w Szefostwie Artylerii OPL OK i Dowództwie WL i OPL OK.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 listopada (piątek) o godz. 12.00 w miejscowości Rossoszyca (gmina Warta, powiat Sieradzki) - rodzinnej miejscowości Pana Pułkownika.

Rodzinie Pana Pułkownika składamy wyrazy współczucia.

Więcej o przebiegu służby i życiu Pana Pułkownika: [ Wspomnienia... ]

30.03.2017  - Płk w st. spocz. mgr inż. Zenon Płociński odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 18 marca 2017 r. zmarł przeżywszy 90 lat płk mgr inż. Zenon Płociński, wieloletni wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Elektromechanicznym Uzbrojenia Rakietowego (szef oddziału szkolenia) i w Instytucie Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego Działań Bojowych Wojsk. Był jednym z uczestników przeszkolenia na PZR SA-75 Dzwina w Ułan-Ude w 1959r.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w dniu 24 marca 2017 r. w Domu Pogrzebowym na Wólce Węglowej w Warszawie, po której nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na tym cmentarzu.

Cześć Jego Pamięci.

24.02.2017  - Płk w st. spocz. dypl. Władysław Żmijewski odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 23 lutego 2017 r. zmarł płk w st. spocz. Władysław Żmijewski.

Absolwent Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu (1953 r.), Kursu Doskonalenia Oficerów (1957 r.) i Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie (1968 r.). Służył, między innymi, w 60. spart. OPL m. Gdynia na stanowiskach dowódcy plutonu ogniowego i dowódcy baterii armat plot 85 mm (1957-1963 r.). W latach 1963-1966 był szefem sztabu 24. doar OPK i w latach 1968-1981 zastępcą szefa sztabu ds. operacyjnych w sztabie 4. Brygady Artylerii OPK. W latach 1981-1985 pełnił obowiązki zastępcy kierownika studium wojskowego w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 28.02.2017 w Kościele Garnizonowym na ul. inż. Jana Śmidowicza 47 Gdynia-Oksywie o godz. 13:30. Pogrzeb o godz. 15:00 na cmentarzu Marynarki Wojennej, ul. Antoniego Muchowskiego 18, Gdynia-Oksywie.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego ubolewania.

20.02.2017  - Ppłk w st. spocz. Władysław Jarosz odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 19 lutego 2017 r. zmarł ppłk w st. spocz. Władysław Jarosz.

Absolwent OSR w Jeleniej Górze (1965-1968), służył w 23. doar, w 64. doar jako d-ca SNR, dowódca baterii radiotechnicznej, szef sztabu oraz dowódca dywizjonu w latach 1983-1984 a następnie w 4. BR OPK. Sekcja Urządzeń Treningowych kierowana przez ppłk. Władysława Jarosza, razem z oficerami pionu technicznego 4.BR OPK, opracowała na początku lat 90. XX wieku kompleksową propozycję odbywania strzelań rakietowych na krajowym poligonie - Wicko Morskie, obecnie: CPSP Ustka. Jest autorem “Honorowej Odznaki 4. BR OP” (ustanowiona w 1991 r.).

Pogrzeb odbędzie się dnia 24.02.2017r. na Cmentarzu Komunalnym Witomino w Gdyni. Msza Św. w Kaplicy Cmentarnej o godz.11:30, wyprowadzenie do grobu o godz. 12:00.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego ubolewania.

12.12.2016  - Płk dr inż. Henryk Grycewicz odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 27 listopada 2016 r. zmarł przeżywszy lat 92 płk dr inż. Henryk Grycewicz.

Płk dr inż. Henryk Grycewicz przez wiele lat zajmował się w WAT pracą naukowo - dydaktyczną związaną z przeciwlotniczym uzbrojeniem rakietowym. Jako przedstawiciel WAT był uczestnikiem kursu specjalistycznego na pierwszy PZR SA-75 Dwina w UŁan-Ude w 1959 r. Był, między innymi od 1962 r., szefem Katedry Urządzeń Radioelektronicznych Uzbrojenia Rakietowego WAT.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12.12.2016 r. o godz. 11.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Powązkowskim Wojskowym.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego ubolewania.
Redakcja WRiA.PL

16.03.2016  - Płk w st. spocz. Antoni Kiwior odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

Z wielkim żalem i głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci płk. dypl w st. spocz. Antoniego Kiwiora, byłego dowódcy Grupy Operacyjnej Wojsk Rakietowych i Artylerii 2. KOP na 23 PłSD m. Słupsk

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego ubolewania.
Redakcja WRiA.PL

- 13.01.2016  – Płk w st. spocz. Leon Hasiak odszedł na wieczną wartę.

W dniu 10 stycznia 2016 r. w wieku 81 lat zmarł płk w st. spocz. Leon HASIAK, Członek Stowarzyszenia Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. Korpusu Obrony Powietrznej, były Starszy Oficer Oddziału Wojsk Rakietowych i Artylerii 2 KOP.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 14 stycznia 2016 r. (czwartek) o godzinie 12.00 w kościele p. w. Zmartwychwstania Pańskiego, a następnie na Cmentarzu Parafialnym Bydgoszcz-Bielawki, przy Al. kard. Stefana Wyszyńskiego 58.
 

- 28.11.2015  – Płk w st. spocz. Kazimierz Jędrzejewski - odszedł na wieczną wartę.

W dniu 07.11.2015 r. zmarł płk w st. spocz. Kazimierz Jędrzejewski.

Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej z 1956 r. W latach 1956-1976 pełnił obowiązki wykładowcy i szefa Oddziału Szkolenia w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze.

W latach 1976-1983 pełnił obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Specjalistów Wojsk OPK w Bemowie Piskim.

Pogrzeb odbył się w dniu 17 listopada 2015 r. w Warszawie na cmentarzu na Bródnie.
 

- 27.09.2015  – Płk w st. spocz. Mieczysław Wasąg - odszedł na wieczną wartę.

W dniu 27.09.2015 r. zmarł płk w st. spocz. Mieczysław Wasąg.

Absolwent OSA Plot i Akademii Sztabu Generalnego, dowodził 96. i 129. spaplot, był komendantem CSS WRiA, od 1970 roku dowodził 26. BR OP i od 1976 roku pełnił obowiązki szefa WRiA 2. KOP. Po 44 latach służby odszedł do rezerwy w 1991 roku.

Więcej o przebiegu służby i życiu płk. Mieczysława Wasąga: Wspomnienia przeciwlotnika...

Pogrzeb odbędzie się w dniu 30 września 2015 r. (środa) o godzinie 13:15 na cmentarzu komunalnym przy ul. Stawowej w Bydgoszczy (Błonie).
 

- 09.01.2015  – Płk w st. spocz. Zdzisław Malina - odszedł na wieczną wartę.
płk Zdzisław Malina

19 grudnia 2014 r. w Bochni został pochowany płk dypl. w st. spocz. Zdzisław Malina - pierwszy szef Wojsk Radiotechnicznych w Dowództwie Wojsk Obrony Powietrznej Kraju. Miał ponad 90 lat. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej.

Pułkownik dypl. w st. spocz. Zdzisław Malina urodził się 9 kwietnia 1924 r. w Chodenicach k. Bochni. W lipcu 1945 r. powołany do służby wojskowej i skierowany do Oficerskiej Szkoły Łączności. Po jej ukończeniu w 1947 r. został technikiem stacji doświadczalnej w Centralnej Składnicy i Warsztatach Łączności.

W latach 1948 - 1949 służył w Wojskowym Instytucie Techniki jako stażysta Ośrodka Badań Radiowych, w III Oddziale Sztabu Generalnego WP jako pomocnik kierownika sekcji i w Państwowym Instytucie Telekomunikacji (dział wojskowy).

W grudniu 1949 r. skierowany do Grupy Organizacyjno-Przygotowawczej Dowództwa Obrony Przeciwlotniczej na stanowisko pomocnika szefa Wydziału OPL. W latach 1950 - 1951 był pomocnikiem szefa Wydziału Obserwacyjno-Meldunkowego (OBSMELD), do maja 1953r. pomocnikiem szefa Oddziału OBSMELD, a następnie do marca 1954 r. dowódcą Głównego Posterunku OBSMELD w Dowództwie Wojsk OPL OK.

W latach 1954 - 1959 był kolejno szefem Oddziału Służby OBSMELD, następnie w połączonych wojskach lotniczych i OPL OK szefem Oddziału Służby OBSMELD i Środków Radiotechnicznych, następnie szefem Oddziału Służby Radiotechnicznej.

Po ponownym oddzieleniu wojsk lotniczych był szefem Sztabu Wojsk OPL OK, następnie zastępcą dowódcy Wojsk OPL OK i jednocześnie szefem Inspektoratu Wojsk Radiotechnicznych.

W 1962 r. ukończył studia w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR i został pierwszym szefem Wojsk Radiotechnicznych w Dowództwie Wojsk OPK. Uznawany za pioniera Wojsk Radiotechnicznych WP.

W 1969r. przeniesiony do służby w Sekretariacie Komitetu Obrony Kraju na stanowisko zastępcy szefa tego sekretariatu - jednocześnie szefa Biura Planowania Obronnego i Szkolenia. W latach 1981 - 1985 na polecenie Sekretarza Komitetu Obrony Kraju pełnił obowiązku szefa Sekretariatu KOK. Do rezerwy odszedł w listopadzie 1985 r.

Przebieg służby i zdjęcie - źródło: http://www.8brt.wp.mil.pl/.
 

- 22.09.2014  – Ppłk w st. spocz. Adam Sobczak - odszedł na wieczną wartę.
ppłk Adam Sobczak

W dniu 21.09.2014 r., w wieku 83 lat, zmarł ppłk w st. spocz. Adam Sobczak były dowódca 14. dywizjonu rakietowego OP w Woźnikach Śląskich.

Ppłk w st. spocz. Adam Sobczak był absolwentem Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie z 1951 roku. W latach 1951 - 1953 pełnił obowiązki oficera ogniowego 97. pa OPL Będzin i dowódcy 4. baterii ogniowej 97. pa OPL. W latach 1954 - 1959 pełnił obowiązki dowódcy 2. dywizjonu ogniowego 97. pa OPK, szefa Wydziału Operacyjnego i dowódcy pułkowej szkoły podoficerskiej 97. pa OPL. W latach 1959 - 1961 był szefem Wydziału Operacyjnego 89. pa OPL Chorzów.

W 1961 roku uczestniczył w kursie przeszkalającym na przeciwlotniczy zestaw rakietowy SA-75 “Dwina” w CSSAiR m. Bemowo Piskie. Do 1967 roku pełnił obowiązki starszego pomocnika szefa Wydziału Operacyjnego 13. DA OPK m. Bytom. W latach 1967 - 1980 pełnił obowiązki dowódcy 14. dywizjonu rakietowego OP m. Woźniki Śląskie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 24 września ( środa ) o godz. 14.00 w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Kaletach przy ulicy Pokoju.
 

- 21.08.2014  – Płk w st. spocz. mgr inż. Paweł Siuda - odszedł na wieczną wartę.
płk Paweł Siuda

W dniu 20 sierpnia 2014 r. w wieku 74 lat zmarł płk w st. spocz. mgr inż. Paweł Siuda.

W 1964 r. ukończył Wojskową Akademię Techniczną, jako magister inżynier radioelektroniki w specjalności kierowanie rakietami plot. Pełnił obowiązki wykładowcy (1964-68) w Centrum Szkolenia Specjalistów AiR m. Bemowo Piskie, Szefa Służby Uzbrojenia i Elektroniki (1968-1976) w sztabie 26. BR OPK m. Gryfice, st. inżynier Szefostwa Wojsk Rakietowych i Artylerii w DWOPK (1976-1978 ), Kierownika 7 Warsztatów Technicznych WOPK m. Toruń (1978-1998) i 1 Bazy Materiałowo - Technicznej m. Toruń (do 19.07.1998 r.). Był członkiem Stowarzyszenia ŻPiS 2. KOP.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 23 sierpnia 2014 r. (sobota) o godzinie 11:00 w Kościele Garnizonowym w Toruniu. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Nr 1 przy ul. Grudziądzkiej 22/30 w Toruniu.
 

- 09.04.2014  – Ppłk rez. Marek Walenczak - odszedł na wieczną wartę.
ppłk rez. Marek Walenczak

W dniu 9 kwietnia po ciężkiej chorobie zmarł ppłk rez. Marek Walenczak, były zastępca ds. technicznych dowódcy 26. BR OP w Gryficach.

Rodzinie zmarłego wyrazy szczerego współczucia składa Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. Korpusu Obrony Powietrznej oraz członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 24 w Gryficach

Msza święta odprawiona zostanie w dniu 11 kwietnia (piątek) o godzinie 13.00 w kaplicy przy starym cmentarzu w Gryficach. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godzinie 13.30 na tym samym cmentarzu.

- 10.12.2013  -  Ppłk. rez. Jerzy Oleszczyk odszedł na wieczną wartę.
Ppłk. rez. Jerzy Oleszczyk

Dnia 10.12.2013 r. zmarł ppłk. rez. Jerzy Oleszczyk, dowódca 14. dr OP Gliwice/Woźniki w latach 2004-2006.

Rodzinie Pana Pułkownika składamy wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14.12.2013 (sobota) o godz. 12.00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Gliwicach przy ul. Kozielskiej 50.

- 28.11.2013  – Płk w st. spocz. Władysław Hornik - odszedł na wieczną wartę.
Płk Władysław Hornik

Zmarł płk w st. spocz. Władysław Hornik, był pierwszym dowódcą 46. dr OP m. Choczewo (1970r.), dowodził, w latach 1972-1976, 37. dr OP m. Nowogard, od 1976 roku pełnił obowiązki szefa sztabu CSD WOPK. Służbę zakończył jako oficer DWOPK.

Rodzinie Pana Pułkownika składamy wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 grudnia o godzinie 13.00 w Warszawie na “Wólce węglowej”, inaczej Cmentarz Północny.

05.08.2013  – Gen. broni pil. Stanisław Targosz - odszedł na wieczną wartę.
Gen. broni Stanisław Targosz

W dniu 4 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł były Dowódca Sił Powietrznych (2005-2007) gen. broni pil. Stanisław Targosz.

Rodzinie Pana Generała składamy wyrazy współczucia.

Pogrzeb z ceremoniałem wojskowym zaplanowano na najbliższy czwartek. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione o godz. 14 w kościele w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego, a pochówek generała - o godz. 16 na cmentarzu komunalnym w Odrano-Woli.

26.06.2013  – Gen. broni w st. spocz. Longin Łozowicki - odszedł na wieczną wartę.
Gen. broni Longin Łozowicki

Zmarł generał broni w stanie spoczynku Longin Łozowicki, w latach 1976-1990 dowódca Wojsk Obrony Powietrznej Kraju.

Rodzinie Pana Generała składamy wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 czerwca w Konstancinie-Jeziornej. Rozpocznie je o godzinie 11:00 nabożeństwo w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, po którym generał zostanie pochowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym na cmentarzu przy ulicy Chylickiej.

27.03.2013  – Gen. bryg. w st. spocz. Jan Łazarczyk - odszedł na wieczną wartę.
Gen. bryg. w st. spocz. Jan Łazarczyk

25 marca 2013 r. w Bytomiu zmarł były Dowódca 1. DA OPK gen. bryg. w st. spocz. Jan ŁAZARCZYK. Bytomską Dywizją dowodził w latach 1972 - 1980 a następnie służył na stanowisku szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach aż do roku 1991 kiedy to odszedł z zawodowej służby wojskowej.

Rodzinie Pana Generała składamy wyrazy współczucia.

Pogrzeb gen. Jana ŁAZARCZYKA odbył się w dniu 27 marca 2013 r. o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu - Szombierkach.

05.02.2013  – St. chor. sztab. rez. Maksymilian Andrzej Soska - odszedł na wieczną wartę.
St. chor.sztab. Maksymilian Soska

Dnia 29.01.2013 r. zmarł w Warszawie w wieku 58 lat st. chor. sztab. rez. Maksymilian Andrzej Soska. Pochowany został w obecności wojskowej asysty honorowej w dniu 04.02.2013 r. na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.
 

Urodził się 18.10.1954 r. Służbę wojskową rozpoczął w 1974r. Po ukończeniu Szkoły Chorążych Wojsk Radiotechnicznych w Jeleniej Górze i przeszkoleniu w Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii w Bemowie Piskim, skierowany został do służby w 3. Łużyckiej Dywizji Artylerii OPK w 10. dywizjonie technicznym w Strudze. Służył na stanowisku st. technika dystrybucji paliwa, następnie jako technik samochodowy. W 1989 r. służbowo przeniesiony do Wojskowej Akademi Technicznej w Warszawie na stanowisko technika samochodowego w Parku Sprzętu Uzbrojenia Rakietowego w Wydziale Elektromechanicznym. Na tym stanowisku służył do emerytury, na którą przeszedł w 2004 r. po 30 latach służby.
 

26.06.2012  -   Mjr rez. Leszek Barszcz - odszedł na wieczną wartę.

Odszedł na wieczną wartę.

 

W dniu 25 czerwca 2012 roku w godzinach wieczornych odszedł od naszej społeczności mjr rez. Leszek Barszcz ostatni zastępca dowódcy d/s technicznych w 38 dywizjonie rakietowym OP.

Podczas swojej wieloletniej służby był związany nierozerwalnie z jednostkami podległymi 26 BR OP (Wicko, sztab 26 BR OP, 38 dr OP), zwłaszcza w służbie samochodowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 28 czerwca 2012 roku (czwartek) o godz. 14 w Domu Przedpogrzebowym na starym Cmentarzu Komunalnym w Stargardzie Szczecińskim przy ul. Kościuszki 80. O godz. 15.00 nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu.
 

ppłk rez. Czesław Szlagowski

02.01.2012  -  Płk rez. dr inż. Norbert Paszak - odszedł na wieczną wartę.
Płk rez. Norbert Paszak

Ze smutkiem odebrałem wiadomość o odejściu, w dniu 31.12.2011, na wieczną wartę płk. rez. dr inż. Norberta Paszaka. Był pionierem narodzin przeciwlotniczych wojsk rakietowych w Polsce. Jego historia, jako przeciwlotnika, rozpoczyna się 2 lutego 1959 roku, kiedy to zostaje wytypowany do grupy oficerów uczestniczących w przeszkoleniu na zestawy rakietowe średniego zasięgu (SA-75 Dzwina) w miejscowości Ułan-Ude w byłym ZSRR.

Po ukończeniu WAT służył w Oficerskiej Szkole Lotniczej i z ramienia tej szkoły, wtedy jako porucznik, został wytypowany do udziału w szkoleniu w Ułan-Ude. Ostatecznie, na długie lata, związał się z Centrum Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych i Artylerii w Bemowie Piskim.

Pogrzeb odbędzie się 09 stycznia 2012 r. w Warszawie: Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego ul. Długa o godz. 12:00 i o godzinie 13:30 na Cmentarzu Północnym - Wólka Węglowa.
 

11.01.2011  - Ostatnia droga ppłk. rez. Edwarda Mazura.
ppłk rez. Edward Mazur

Z wielkim żalem i głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu, w dniu 07.01.2011, na wieczną wartę ppłk. rez. Edwarda Mazura, wieloletniego dowódcy 41. dywizjonu rakietowego OP m. Mrzeżyno, wspaniałego oficera i dobrego Człowieka.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego ubolewania.
Redakcja WRiA.PL

 

Copyright by Zbigniew Przęzak